Noter 2025
Note 1. Regnskapsprinsipper
GENERELL INFORMASJON
Tolga-Os Sparebank tilbyr bank, plasserings- og forsikringstjenester for person- og bedriftskundemarkedet i Norge. Primære markedsområder er kontorkommunene med kommuner nærliggende tett opp mot kontorkommunene, men banken tilbyr også sine tjenester til kunder over hele landet. Bankens hovedkontor har besøksadresse Ivarsveien 2, 2500 Tolga.
Regnskapet og årsberetningen for 2025 er blitt behandlet av bankens styre 10.03.2026, og skal behandles av bankens generalforsamling 17.03.2026.
GRUNNLAG FOR UTARBEIDELSE AV REGNSKAPET
Banken har utarbeidet regnskapet iht § 1-4, 2. ledd b) i forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak som er i samsvar med IFRS Accounting Standards som fastsatt av EU med mindre annet følger av denne forskriften. Tilleggskrav til noter som følger av lov og forskrift for norske banker er hensyntatt. Regnskapsprinsippene er anvendt konsistent for de perioder som presenteres i årsregnskapet.
Regnskapet er presentert i norske kroner, og alle tall er vist i hele tusen kroner, med mindre annet er spesifikt angitt.
Ny regnskapsstandard IFRS 18 trer i kraft 1. januar 2027 som vil medføre en omlegging av bankens årsregnskap og presentasjon av årsrapport. Resultatregnskapet skal da struktureres etter tre hovedkategorier, drifts-, investerings- og finansieringsaktiviteter. Samtidig blir det økte krav til ledelsesdefinerte resultatmål i noteverket. Det kreves at sammenligningstall for 2026 omarbeides, og banken må tilpasse dette i delårsrapporter og årsrapporten for 2027.
INNTEKTSFØRING
Inntektsføring av renter etter effektiv rentemetode benyttes for balanseposter som vurderes til amortisert kost og for fordringer som vurderes til virkelig verdi i balansen og amortisert kost i resultatet med forskjellen i endring i virkelig verdi og resultatføring etter amortisert kost presentert i utvidet resultat. For rentebærende balanseposter som vurderes til virkelig verdi over resultatet inntektsføres den nominelle renten løpende, mens verdiendringer regnskapsføres ved periodeslutt. Renteinntekter på engasjement som er kredittforringet beregnes ved bruk av effektiv rente på nedskrevet verdi. Renteinntekter på engasjement som ikke er kredittforringet beregnes ved bruk av effektiv rente på brutto amortisert kost (amortisert kost før avsetning for forventede tap).
Kontantstrømmene inkluderer etablerings gebyrer samt eventuell restverdi ved utløpet av forventet løpetid. For lån som ikke er kredittforringet ved første gangs balanseføring, benyttes kontraktsfestede kontantstrømmer uten justering for forventede tap.
Renteinntekter på finansielle instrumenter klassifisert som utlån inkluderes på linjen for netto renteinntekter.
Gebyrer og provisjoner resultatføres etter hvert som tjenesten ytes. Gebyrer for etablering av låneavtaler inngår i kontantstrømmene ved beregning av amortisert kost, og inntektsføres under netto renteinntekter etter effektiv rentemetode. I andre driftsinntekter inngår blant annet gebyrer og provisjoner knyttet til betalingsformidling, kredittformidling og verdipapirtjenester, og her skjer resultat føringen når tjenestene er levert.
Utbytte fra investeringer resultatføres på det tidspunkt utbyttet er vedtatt på general forsamlingen.
FINANSIELLE INSTRUMENTER – INNREGNING OG FRAREGNING
Finansielle eiendeler og forpliktelser innregnes når banken blir part i instrumentets kontraktsmessige vilkår. Finansielle eiendeler fraregnes når de kontraktsmessige rettighetene t il kontantstrømmer fra de finansielle eiendelene utløper, eller når foretaket overfører den finansielle eiendelen i en transaksjon hvor all, eller tilnærmet all, risiko og fortjenestemuligheter knyttet til eierskap av eiendelen overføres.
Finansielle forpliktelser fraregnes på det tidspunkt rettighetene til de kontraktsmessige betingelsene er innfridd, kansellert eller utløpt.
FINANSIELLE INSTRUMENTER – KLASSIFISERING
Ved første gangs regnskapsføring blir finansielle instrumenter klassifisert i en av følgende kategorier, avhengig av typen instrument og formålet med investeringen:
Finansielle eiendeler klassifiseres i gruppene:
- Amortisert kost (AC)
- Virkelig verdi med verdiendringer over utvidet resultat (FVOCI)
- Virkelig verdi med verdiendringer over (ordinært) resultat (FVTPL)
Finansielle forpliktelser klassifiseres i gruppene:
- Amortisert kost (AC)
- Virkelig verdi med verdiendringer over (ordinært resultat) (FVTPL)
IFRS 9 regulerer at alle finansielle eiendeler klassifiseres basert på en vurdering av bankens forretningsmodell og kontantstrømmene knyttet til de ulike instrumentene. Utlån er klassifisert til amortisert kost, dette gjelder lån som ikke kan overføres til Verd Boligkreditt jfr neste avsnitt.
Banken har anledning til å overføre utlån med pant i boligeiendom som har en belåningsgrad under 75 % til Verd Boligkreditt AS. Banken overfører utlån fra egen balanse etter forhåndsavtalt volum med Verd Boligkreditt AS. Lån med pant i bolig som er kvalifisert for overføring til Verd Boligkreditt AS er klassifiseres i bankens regnskap til virkelig verdi over utvidet resultat. Omklassifiseirng av disse lånene til virkelig verdi er innarbeidet i regnskapet i 2025 og tall for 2024 er omarbeidet i samsvar med denne endringen.
Bankens likviditetsportefølje er klassifisert til virkelig verdi over resultatet i henhold til forretningsmodellen som styrer forvaltningen av likviditetsporteføljen.
Egenkapitalinstrumenter som er strategiske investeringer, er klassifisert til virkelig verdi både over resultatet og over utvidet resultat. Disse egenkapitalinstrumentene er ikke derivater eller holdt for handelsformål.
Finansielle forpliktelser måles til amortisert kost ved bruk av effektiv rentemetode. I kategorien finansielle forpliktelser t il amortisert kost inngår klassene innskudd fra og forpliktelser overfor kunder samt rente bærende forpliktelser som sertifikat- og obligasjonsgjeld.
FINANSIELLE INSTRUMENTER – MÅLING
Måling til virkelig verdi
Virkelig verdi av finansielle instrumenter som omsettes i aktive markeder fastsettes med henvisning til noterte markedspriser eller kurser fra forhandlere av finansielle instrumenter. Markedet er aktivt dersom det er mulig å fremskaffe eksterne observerbare priser, kurser eller renter og disse prisene representerer faktiske og hyppige markeds transaksjoner.
For finansielle instrumenter som ikke omsettes i et aktivt marked, fastsettes den virkelige verdien ved hjelp av en egnet verdsettings metode. Slike verdsettingsmetoder omfatter bruk av nylig foretatte markedstransaksjoner på armlengdes avstand mellom velinformerte og frivillige parter dersom slike er tilgjengelige, henvisning til virkelig verdi av et annet instrument som praktisk talt er det samme, diskontert kontantstrømberegning eller andre verdsettelsesmodeller.
Observerbare markedspriser for variabler som inngår i verdsettelsesmodeller benyttes i den grad disse er tilgjengelige. Det gjøres ikke fradrag for transaksjonskostnader ved fastsettelsen av virkelig verdi.
Måling til amortisert kost
Finansielle instrumenter som ikke måles til virkelig verdi, måles til amortisert kost, og tilhørende inntekter og kostnader beregnes ved bruk av instrumentets effektive rente. Amortisert kost fastsettes ved diskontering av kontraktsfestede kontantstrømmer innenfor forventet løpetid. Kontantstrømmene inkluderer etableringsgebyrer og direkte, marginale transaksjonskostnader som ikke direkte betales av kunden samt eventuell restverdi ved utløpet av forventet løpetid. Hvis forventede tap er inkludert ved beregningen av effektiv rente, inkluderes forventet tap i kontantstrømmene ved beregning av amortisert kost. Amortisert kost er nåverdien av slike kontantstrømmer neddiskontert med den effektive renten med fradrag for avsetning for forventede tap.
Måling av finansielle garantier
Utstedte finansielle garantier vurderes til virkelig verdi, som ved første gangs regnskapsføring anses å være mottatt vederlag for garantien. Ved etterfølgende måling vurderes utstedte finansielle garantier til det høyeste beløp av mottatt vederlag for garantien med fradrag for eventuelle resultatførte amortiseringer og forventet tap beregnet etter reglene for nedskrivning av finansielle eiendeler.
NEDSKRIVNING AV FINANSIELLE EIENDELER
Under IFRS 9 skal tapsavsetningene innregnes basert på forventet kredittap. Den generelle modellen for nedskrivninger av finansielle eiendeler omfatter finansielle eiendeler som måles til amortisert kost eller til virkelig verdi med verdiendringer over utvidet resultat. I tillegg er også lånetilsagn som ikke måles til virkelig verdi over resultatet, finansielle garantikontrakter, kontraktseiendeler og fordringer på leieavtaler omfattet.
Et finansielt instrument som ikke er kreditt- forringet vil ved førstegangsinnregning få en avsetning for tap tilsvarende 12-måneders forventet tap, og klassifiseres i steg 1.
12-måneders forventet tap er nåverdien, bestemt ved bruk av den effektive renten, av det tapet som er forventet å inntreffe over levetiden til instrumentet, men som kan knyttes til mislighold som inntreffer de første 12 månedene.
Dersom kredittrisikoen, vurdert som sannsynligheten for mislighold over gjenværende levetid for en eiendel eller gruppe av eiendeler, er ansett å ha økt vesentlig siden første gangs innregning, skal det gjøres en tapsavsetning tilsvarende nåverdien, bestemt ved bruk av den effektive renten, av det tapet som er forventet å inntreffe over hele den forventede levetiden til eiendelen, og eiendelen skal reklassifiseres til steg 2.
For utlån klassifisert i henholdsvis steg 1 og 2 beregnes renten basert på brutto balanseført verdi og avsetningen for tap er normalt modellbasert.
Dersom det oppstår en kredittforringelse, skal instrumentet flyttes til steg 3. Renteinntekter innregnes da basert på amortisert kost og tapsavsetningen settes normalt på individuell basis.
For ytterliggere detaljer henvises det til IFRS 9.
PRESENTASJON AV RESULTATPOSTER KNYTTET TIL FINANSIELLE EIENDELER OG FORPLIKTELSER TIL VIRKELIG VERDI
Realiserte gevinster og tap samt endringer i estimerte verdier på finansielle instrumenter til virkelig verdi over resultatet, inkludert utbytte, medtas som driftsinntekter i regnskapet i den perioden de oppstår.
SKATT
Skattekostnaden består av betalbar skatt og endring i utsatt skatt. Utsatt skatt/skattefordel er beregnet på alle forskjeller mellom regnskapsmessig og skattemessig verdi på eiendeler og gjeld samt på eventuelt underskudd til fremføring.
Utsatt skattefordel er regnskapsført når det er sannsynlig at banken vil ha tilstrekkelige skattemessige overskudd i senere perioder til å nyttiggjøre seg skattefordelen. Banken regnskapsfører tidligere ikke regnskapsført utsatt skattefordel i den grad det har blitt sannsynlig at banken kan benytte seg av den utsatte skattefordelen. Likeledes vil banken redusere utsatt skattefordel i den grad banken ikke lenger anser det som sannsynlig at den kan nyttiggjøre seg den utsatte skattefordelen.
Utsatt skatt og utsatt skattefordel er målt basert på forventede fremtidige skattesatser og skatteregler som gjelder på balansedagen, eller som med overveiende sannsynlighet forventes vedtatt, og som antas å skulle benyttes når den utsatte skattefordelen realiseres eller når den utsatte skatten skal gjøres opp.
Betalbar skatt og utsatt skatt er regnskapsført direkte mot egenkapitalen i den grad skatte- postene relaterer seg til egenkapital- transaksjoner, med unntak for fonds- obligasjoner hvor skatteeffekten av rente- kostnaden føres i ordinært resultat.
PENSJONSFORPLIKTELSER
Pensjonskostnader og -forpliktelser følger IAS 19. Banken omdannet i 2016 den kollektive ytelsesbaserte ordningen til en innskuddsbasert ordning for alle ansatte. I tillegg har banken AFP-ordning for alle ansatte. For innskuddsordningen betaler banken innskudd til privat administrert livs- og pensjons- forsikringsselskap. Banken har ingen ytterligere betalingsforpliktelser etter at innskuddene er betalt. Innskuddene kostnadsføres fort- løpende, og regnskapsføres som pensjons-/lønnskostnad.
AFP-ordningen behandles regnskapsmessig på samme måte som innskuddsordningen.
FONDSOBLIGASJONSLÅN
Utstedte fondsobligasjoner hvor banken ikke er forpliktet til å utbetale renter tilfredsstiller ikke definisjonen av en finansiell forpliktelse, og klassifiseres følgelig som egenkapital i balansen. Renter presenteres som en reduksjon av annen egenkapital, mens skatteeffekten av rentene presenteres som reduksjon i skattekostnad.
KONTANTSTRØMOPPSTILLING
Kontantstrømoppstillingen er utarbeidet med utgangspunkt i kontantstrømmer fra operasjonelle, investerings- og finansierings- aktiviteter etter direkte metode. Kontantstrømmer fra operasjonelle aktiviteter er definert som alle inn- og utbetalinger knyttet til utlåns- og innskuddsvirksomheten mot kunder og kredittinstitusjoner, inn- og utbetalinger fra kortsiktige verdipapirer samt utbetalinger generert fra omkostninger knyttet til den ordinære operasjonelle virksomheten. Herunder er alle renteinntekter og rentekostnader tatt inn under operasjonell aktivitet. Poster som er innlån fra kredittinstitusjoner som er av langsiktig karakter er splittet ut og inkludert under finansieringsaktivitet.
Investeringsaktiviteter er definert som kontantstrømmer fra langsiktige verdipapir- transaksjoner samt investeringer i driftsmidler og eiendommer. Kontantstrømmer fra opptak og nedbetaling av obligasjonsgjeld, ansvarlige lån, andre innlån fra kredittinstitusjoner som ikke er ordinære innskudd, utbetalte gaver og egenkapital er definert som finansieringsaktiviteter. Likvider omfatter kontanter og fordringer på Norges Bank og andre kredittinstitusjoner uten avtalt løpetid. Likviditetsporteføljen er en del av den operasjonelle aktiviteten og ligger i denne kategorien i kontantstrømoppstillingen.
Note 2. Kredittrisiko
Kredittrisiko er risikoen for tap som skyldes at kunder/motparter ikke oppfyller sine betalingsforpliktelser overfor banken. Kredittrisiko vedrører alle fordringer på kunder/motparter, utlån, kreditter, garantier, uoppgjorte handler, ubenyttede kreditter, samt motpartsrisiko som oppstår gjennom derivater. Kredittrisiko avhenger av blant annet fordringens størrelse, tid for fall, sannsynlighet for mislighold og eventuelle sikkerhetsverdier. Kredittrisiko er bankens vesentligste risiko.
Som sikkerhet for bankens utlånsportefølje benyttes i hovedsak:
- Pant i fast eiendom
- Registrerbart løsøre, landbruksløsøre og driftstilbehør
- Fordringer og varelager
- Pant i bankinnskudd
- Finansiell pant registrert i VPS, aksjer og obligasjoner
- Kausjonister
Kredittrisiko styres gjennom bankens kredittstrategi. Det er utarbeidet kreditt- håndbøker med policyer og rutiner samt administrativ fullmaktstruktur for styring av kredittrisiko, herunder klargjøring av krav til dokumentasjon og betalingsevne for kunder som innvilges kredit, samt krav til sikkerhet i engasjementene. Risiko i porteføljen blir kontinuerlig overvåket for å avdekke sannsynlighet for mislighold og for å kalkulere tap dersom mislighold inntreffer.
Se note 6 – 12 for vurdering av kredittrisiko.
Definisjon av mislighold
En kunde klassifiseres som misligholdt dersom minst ett av følgende kriterier er oppfylt:
- Kunden har overtrekk som både overstiger en relativ- og absolutt grense i mer enn 90 sammenhengende dager. For både PM- og BM-kunder er den relative grensen lik 1 % av kundens samlede eksponeringer.
- For PM-kunder er den absolutte grensen lik 1.000 kroner.
- For BM-kunder er den absolutte grensen lik 2.000 kroner.
- Det er vurdert som sannsynlig at kunden ikke vil kunne innfri sine kredittforpliktelser overfor banken (unlikely to pay – UTP).
- Kunden er smittet av en annen kunde som er i mislighold i henhold til de to første kriteriene nevnt over.
Dersom betalingsmisligholdet gjøres opp og det er sannsynlig at kunden vil innfri sine betalingsforpliktelser, vil kunden friskmeldes etter en karensperiode på 90 dager. For kunder som har fått betalingslettelser (forbearance), er karensperioden 1 år.
Samme definisjon av mislighold benyttes både for regulatorisk rapportering, intern risikostyring og regnskapsrapportering.
Sannsynlighet for mislighold (PD)
PD-modellen estimerer sannsynlighet for mislighold ved å estimere statistiske sammenhenger mellom mislighold og kundens finansielle stilling, demografiske data og betalingsadferd.
Modellen skiller mellom personkunder og bedriftskunder, og måler sannsynlighet for mislighold de neste 12 måneder (PD12mnd). Totalmodellen består videre av to undermodeller, en adferdsmodell og en generisk modell, som vektes ulikt basert på varighet av kundeforhold og påløpt tid siden siste kredittsøk. Totalmodellen består utelukkende av den generiske modellen ved opprettelse av nytt kundeforhold og kunden ikke har hatt kundeforhold i banken tidligere, samt eksisterende kunder hvor kundeforholdet er kortere enn to måneder. Dette beskrives nærmere i dokumentasjon av risikoklas- sifiseringsmodellene.
Generisk modell angir PD12mnd basert på offentlig informasjon. For bedriftskunder består den generiske modellen av fire undermodeller, herunder enkeltpersonsforetak (ENK), foretak der eier direkte hefter for gjeld (ANS/DA), øvrige foretak med innlevert regnskap og øvrige foretak uten regnskap. For personkunder består den generiske modellen av to undermodeller, én modell for de med minst en aktiv betalingsanmerkning og en modell for personkunder uten betalingsanmerkning.
Adferdsmodellen angir PD12mnd basert på observert adferd fra kundenes konto, transaksjoner og produktfordeling. Følgelig benytter denne modellen seg av informasjon om kundens adferd i banken og krever derfor en gitt tidshorisont med kundedata før den trer i kraft.
PDliv er sannsynligheten for at kunden går i mislighold over hele engasjementets forventede løpetid. PDliv beregnes basert på en migrasjonsbasert framskrivning for å estimere forventet mislighold fram i tid. PDliv beregnes på bakgrunn av en kundes risikoklasse, herunder bestemt av kundens PD12MND, og engasjementets forventede løpetid. Kunder med flere engasjementer kan ha flere ulike PDliv-verdier da engasjementene kan ha ulik forventet løpetid.
Modellene er bygd slik at kunden vurderes etter en rekke variabler, for hver variabel får kunden poeng og jo høyere samlet poeng en kunde tilegnes jo lavere PD får kunden. Modellene blir årlig validert og rekalibreres ved behov. Ved forringelse av modellenes kvalitet blir det utviklet nye modeller.
I den løpende oppfølgingen av kredittrisikoen i porteføljen, deles engasjementene inn i fire risikogrupper etter PD-verdi:
Risikogruppe
Sannsynlighet for mislighold FRA
Sannsynlighet for mislighold TIL
Lav risiko
0,0000
0,0049
Medium risiko
0,0050
0,0299
Høy risiko
0,0300
0,9999
Mislighold
1,0000
1,0000
Eksponering ved mislighold (EAD)
Eksponering ved mislighold (EAD) beregnes av SDC og avhenger av type produkt. Engasjementene deles inn i tre hovedgrupper.
- Lån
- Kreditter og rammer
- Garantier
For lån benyttes fremtidige terminbeløp til å beregne EAD, hvor det er summen av de neddiskonterte terminbeløpene som utgjør EAD. EAD avhenger av hvorvidt lånet er i steg 1 eller 2. EAD i steg 1 tilsvarer den neddiskonterte verdien av fremtidige avdrag og renter neste 12 måneder, hvor restgjelden legges til kontantstrømmen om 12 måneder. EAD i steg 2 tilsvarer den neddiskonterte verdien av fremtidige avdrag og renter frem til forventet utløpsdato, hvor restgjelden legges til kontantstrømmen ved lånets forventede utløp.
For ubenyttede kreditter og rammer og for garantier er EAD lik utestående forpliktelse på rapporteringsdatoen multiplisert med en konverteringsfaktor. For kreditter og rammer er konverteringsfaktoren satt lik 1 og EAD vil dermed være lik innvilget kreditt. For garantier er konverteringsfaktoren den samme som benyttes i kapitaldekningsregelverket.
Forventet levetid på en avtale beregnes ut fra lignende avtalers historiske gjennomsnittlige levetid. Avtaler som modifiseres måles fra opprinnelig innvilgelsestidspunkt selv om avtalen får nye betingelser.
Tap gitt mislighold (LGD)
Estimatene for LGD er basert på historiske tap for norske banker som benytter SDC. Følgende formel benyttes for å beregne LGD:
- LGD = LGD_B x Blancofaktor
Blankofaktoren angir andelen av en eksponering som ikke dekkes av sikkerheter. Faktoren beregnes på alle eksponeringer ut fra nedenstående formel, hvor EAD angir eksponeringen og CLT angir sikkerheten:
- Blankofaktor = (EAD – CLT) / EAD
LGD Blanko (LGD_B) blir beregnet for hver kundetype (privat og bedrift) og er basert på de faktiske eksponeringer (EAD), sikkerheter (CLT) og tap (LOSS) på den misligholdte porteføljen. Akkumulert mislighold angis som andel av usikret eksponering:
- LGD_B = LOSS / (EAD – CLT)
For å unngå at enklte engasjementer ender med en LGD på 0% har banken valgt å legge inn et gulv for LGD på 3,75% for PM-kunder og 11% for BM-kunder. Satsene for LGD-gulv er beregnet på bakgrunn av observert tap mellom 2017-2021 for PM og BM, og er felles for hele Lokalbank.
Vesentlig økning i kredittrisiko
Vesentlig økning i kredittrisiko bestemmes av endringen i PD mellom innregningstidspunktet (ini) og rapporteringstidspunktet:
For engasjement med PD ini mindre enn 1 %:
- PD 12 mnd > PD 12 mnd. ini + 0,5 % og PD liv > PD liv ini * 2
For engasjement med PD ini større enn eller lik 1 %:
- PD 12 mnd > PD 12 mnd. ini + 2 % eller PD liv > PD liv ini * 2
Det foreligger ingen spesifikke karenskriterier med tanke på migrering (utover karenskriterier beskrevet under mislighold tidligere), følgelig vil engasjementet bli tilbakeført til steg 1 dersom tilhørende PD endringer ikke lenger oppfyller kravene til vesentlig økning i kredittrisiko.
Det er i tillegg to absolutte kriterier som alltid definerer en vesentlig økning i kredittrisiko:
- Eiendelen er ikke kredittforringet, men det er gitt betalingslettelser i forbindelse med at kunden er i finansielle vanskeligheter
- Eiendelen har ett overtrekk på minimum 1.000 kroner i mer enn 30 sammenhengende dager
Forventet kredittap basert på forventninger til fremtiden
IFRS 9 krever at framoverskuende informasjon inkluderes i vurdering av kredittap.
Forventet kredittap (ECL) for engasjementer i steg 1 og 2 beregnes i en tapsmodell hvor eksponering (EAD), sannsynligheten for mislighold (PD) og tap gitt mislighold (LGD) er de viktigste forklarings-variablene. Alle disse variablene bygger på historiske opplysninger fram til og med balansedagen. Historiske data blir også benyttet i fremskrivningen av kundenes PD gjennom en migrasjonsmatrise med historiske endringer i risikoklassifisering de siste 2 årene.
For å ta hensyn til bankens forventninger til den makroøkonomiske utviklingen, gjøres det også antagelser om fremtidig utvikling i PD og LGD.
Banken benytter en regresjonsbasert makromodell for å estimere fremtidig utviklingen i PD. Modellen tar utgangspunkt i offentlig tilgjengelig informasjon om mislighold i norske banker fra 1990, og benytter arbeidsledighet, utlånsrente og rentebelastning som forklaringsvariabler. Estimatene på den fremtidige utviklingen for disse variablene hentes fra SSB og Finanstilsynets rapport Finansielt utsyn. Makromodellen beregner en faktor (FTF) som multipliseres med PD Liv.
Per 31.12.2025 er det lagt til grunn følgende scanarioer:
| Parametere - Basis scenario: | ||||
|---|---|---|---|---|
| Basis-scenario | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 |
| Arbeidsledighet | 4.30 | 4.20 | 4.00 | 4.00 |
| Utlånsrente | 5.85 | 5.39 | 5.29 | 5.30 |
| Rentebelastning | 10.26 | 9.41 | 9.13 | 9.07 |
| Parametere - Stress scenario: | ||||
| Stress-scenario | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 |
| Arbeidsledighet | 5.12 | 6.05 | 6.40 | 6.36 |
| Utlånsrente | 9.64 | 9.14 | 8.10 | 6.96 |
| Rentebelastning | 16.05 | 15.11 | 13.17 | 11.24 |
Bankens LGD-modell bygger på estimater for tapsgraden på den usikrede delen (blankodelen) av et engasjement (LGD_B). I tillegg er det satt et gulv for minimumsverdien for LGD for henholdsvis PM og BM. Både gulvet og LGD_B er satt med bakgrunn i historiske gjennomsnittverdier. Siden det er grunn til å tro at LGD i ett stress-scenario vil være høyere enn de historiske gjennomsnittverdiene, legger vi derfor til grunn en vektet verdi for LGD_B og gulvet. Verdien for gulvet og LGD_ i stress-scenariet er satt til høyeste observerte verdi i perioden fra 2015 og frem til i dag.
I regnskapet for 2025 legger banken til grunn en sannsynlighet på 80% for basis-scenariet og 20% for stress-scenariet.
| Scenario | Vektet | Basis | Stress |
|---|---|---|---|
| FTF PM | 1.40 | 1.36 | 1.53 |
| FTF BM | 1.31 | 1.27 | 1.49 |
| LGD PM | 5.52% | 4.01% | 11.58% |
| LGD BM | 15.09% | 13.07% | 23.19% |
Som en følge av at det ble innført ny PD-modell for bedriftsmarked (BM) fra fjerde kvartal er FTF BM redusert til 0,67 i vektet scenario, grunnet utilsiktet utslag på geografi-variabelen for Innlandet.
Nedskrivninger i steg 3
Banken har etablert egne retningslinjer for misligholds- og tapsvurdering og foretar kvartalsvis en gjennomgang av avsetningsbehovet for engasjementer med betalingsmislighold eller indikasjoner på UTP. Avsetningene for forventet kredittap i steg 3 beregnes som forskjellen mellom lånets bokførte verdi og nåverdien av forventet fremtidig kontantstrøm som tilfaller banken.
Bankens tapsavsetninger er et estimat, og foreligger usikkerhet med hensyn til både tidspunkt og størrelse på de fremtidige kontantstrømmene. Det vises til note 11 for oversikt over avsetninger på engasjementer i steg 3.
Note 3. Anvendelse av estimater og skjønnsmessige vurderinger
Estimater og skjønnsmessige vurderinger vurderes løpende og er basert på historisk erfaring og andre faktorer. For regnskapsformål benytter banken estimater og antagelser om fremtiden.
Regnskapsestimatene kan avvike fra de oppnådde resultater, men de er basert på beste estimat på tidspunktet for regnskaps- avleggelsen. Estimatene og antagelsene som har betydelig risiko for vesentlig å påvirke balanseført verdi av eiendeler eller forpliktelser er behandlet nedenfor. Nedenfor gjennomgås de mest vesentlige skjønnsmessige vurderingene, som bankens ledelse legger til grunn ved avleggelse av regnskapet.
NEDSKRIVNING PÅ UTLÅN OG GARANTIER
Banken gjennomgår utvalgte terskelverdier av bedriftsmarkedsporteføljen årlig. Store og spesielt risikable, samt misligholdte og tapsutsatte engasjementer gjennomgås kvartalsvis. Lån til privatpersoner gjennomgås når de er misligholdt og senest etter 90 dager, eller dersom de har en særdeles dårlig betalingshistorikk.
Bankens systemer for risikoklassifisering er omtalt under risikostyring. Banken foretar individuell vurdering av nedskrivningsbehovet dersom det foreligger kredittforringelse som kan identifiseres på enkeltengasjement, og kredittforringelsen medfører redusert fremtidig kontantstrøm til betjening av engasjementet. Eksempler på kredittforringelse vil være mislighold, konkurs, likviditet eller andre vesentlige finansielle problemer.
Nedskrivninger i steg 3 beregnes som forskjellen mellom lånets bokførte verdi og nåverdien av diskontert forventet kontantstrøm basert på effektiv rente.
Øvrige nedskrivninger i steg 1 og 2 baserer seg på tapsestimat beregnet med grunnlag på 12 måneders og livslang sannsynlighet for mislighold (probability of default – PD), tap ved mislighold (loss given default – LGD) og eksponering ved mislighold (exposure at default – EAD).
VIRKELIG VERDI I IKKE AKTIVE MARKEDER
Virkelig verdi på finansielle instrumenter som ikke er notert i et aktivt marked (nivå 2 og 3) er verdsatt ved bruk av verdsettelsesteknikker, slike verdsettelser vil være beheftet med usikkerhet. Verdsettelsesteknikker (for eksempel modeller) som er benyttet for å bestemme virkelig verdi er vurdert periodisk opp mot utvikling i verdi av lignende instrumenter, og gjennomførte transaksjoner i samme papir. I den grad det er praktisk mulig benyttes observerbare data, men på områder som kredittrisiko volatilitet og korrelasjoner må det benyttes estimater. Endring i forutsetningene om disse faktorene kan påvirke virkelig verdi på finansielle instrumenter.
Note 4. Kapitaldekning
Banken er underlagt kapitalkrav i samsvar med CRR-regelverket. Ved utgangen av 2025 tilfredsstiller banken regulatoriske krav og interne mål for kapitaldekning med god margin. Bankens kapitaldekning har økt sammenlignet med forrige år selv med god vekst, noe som i hovedsak skyldes innføringen av CRR3 i norsk rett.
Regulatoriske krav og interne mål
I henhold til pilar 1-kravene skal banken ha en ren kjernekapitaldekning på 4,5 %, en kjernekapitaldekning på 6 % og total kapitaldekning på 8 % av risikovektet beregningsgrunnlag. I tillegg kommer bufferkravene som skal oppfylles med ren kjernekapital. Per 31.12.2025 utgjør det samlede bufferkravet for banken 9,5 % og består av bevaringsbuffer på 2,5 %, systemrisikobuffer på 4,5 % og motsyklisk buffer på 2,5 %. Pilar 1-kravene skal oppfylles både på solo- og konsolidert nivå.
Basert på gjennomført SREP i 2023 har Finanstilsynet fastsatt et pilar 2-krav på 2,3 prosent for banken på konsolidert nivå. Pilar 2-kravet skal oppfylles med minimum 56,09% ren kjernekapital og minst 75,22 % kjernekapital. I tillegg har banken en kapitalkravsmargin på 1% som skal oppfylles med ren kjernekapital. Finanstilsynet skal gjennomføre en ny SREP-vurdering i 2026.
Bankens minimumskrav, inkludert bufferkrav og pilar 2-krav (konsolidert):
Krav til ren kjernekapitaldekning 15,29%
Krav til kjernekapitaldekning 17,23 %
Krav til total kapitaldekning 19,80%
Banken har fastsatt et internt mål for ren kjernekapitaldekning, kjernekapitaldekning og total kapitaldekning på 1 prosentpoeng utover pilar 1-kravet, inkludert bufferkravene, og pilar 2-påslaget.
Beregningsmetoder
Banken benytter standardmetoden for beregningen av kapitalkravet for kredittrisiko og den standardiserte metoden for operasjonell risiko. For beregningen av kapitalkravet for motpartsrisiko benyttes opprinnelig eksponering-metoden, mens for CVA (kredittverdijusteringsrisiko) benytter banken den forenklede basismetoden. Banken har ikke handelsportefølje og er dermed ikke underlagt kapitalkrav for markedsrisiko i handelsportefølje. For selskaper som er forholdsmessig konsolidert, brukes de metodene som det enkelte selskapet selv benytter.
CRR3
Den endrede kapitalkravsforordningen (CRR3) trådte i kraft i Norge 1. april 2025. Overgangen til CRR3 har hatt en positiv effekt på bankens kapitaldekning, primært som følge av lavere og mer risikosensitive kapitalkrav for godt sikrede bolig- og næringseiendomslån, samt endrede regler for beregningen av kapitalkravet for operasjonell risiko. Disse endringene, med de nasjonale tilpasningene som Norge har valgt, er følgende:
Engasjementer med pant i boligeiendom: Lån sikret med pant i boligeiendom får i utgangspunktet risikovekt 20 % for den delen av engasjementet som er innenfor 55 % av verdien på panteobjektet. Etter det tidligere regelverket var risikovekten 35 % innenfor 80 % av verdien på panteobjektet. Den resterende delen av engasjementet risikovektes som usikret motpart (75% eller 100%).
Engasjementer med pant i næringseiendom: Lån sikret med pant i næringseiendom får risikovekt 70%, 90 % eller 110 % avhengig av belåningsgrad. Lån sikret med pant i landbrukseiendom får imidlertid risikovekt 60 % for den delen av engasjementet som er innenfor 55 % av verdien på landbrukseiendom og risikovekt til motparten for den resterende delen av engasjementet. Tidligere var hovedregelen for engasjementer med pant i næringseiendom 100 % risikovekt, med unntak for landbruksengasjementer som fikk lavere risikovekt fra 30. juni 2024.
Operasjonell risiko: CRR3 innførte en ny felles beregningsmetode basert på en såkalt virksomhetsindikator ("Business Indicator") og en multiplikator som avhenger av størrelsen på virksomhetsindikatoren. For mindre banker er multiplikatoren satt til 12 %. Dette medfører en reduksjon i kapitalkravet sammenlignet med den tidligere basismetoden, som benyttet en multiplikator på 15 %.
Øvrige regelverksendringer i CRR3, blant annet endringer i risikovekter for egenkapitalposisjoner og engasjementer mot institusjoner, har ikke hatt vesentlig innvirkning på bankens kapitaldekning.
| Kapitaldekning morbank | Kons. kap.dekn. inkl. andel i samarb.gruppe | |||
|---|---|---|---|---|
| (beløp i hele 1000 kr) | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
| Grunnfond/sparebankens fond | 748 280 | 696 658 | 685 522 | 643 295 |
| Avsatte gaver | -2 500 | -1 500 | - | - |
| Fond for urealiserte gevinster (FUG) | 17 968 | 12 086 | 17 993 | 12 128 |
| Fond for vurderingsforskjeller (FVF) | - | - | - | - |
| Overkursfond | - | - | - | - |
| Utjevningsfond | 18 341 | 18 524 | 17 616 | 22 584 |
| Avsatt utbytte | -3 800 | -4 000 | ||
| Egenkapitalbevis | 40 000 | 40 000 | 93 652 | 80 565 |
| Sum egenkapital | 818 288 | 761 769 | 814 784 | 758 573 |
| Immaterielle eiendeler | - | - | -451 | -284 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -758 | -768 | -352 | 152 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -19 829 | -63 343 | -19 914 | -17 830 |
| Ren kjernekapital | 797 701 | 697 658 | 794 067 | 740 612 |
| Fondsobligasjoner | 25 000 | 25 000 | 33 968 | 33 494 |
| Fradrag i kjernekapital | - | - | 0 | - |
| Sum kjernekapital | 822 701 | 722 658 | 828 035 | 774 106 |
| Ansvarlige lån (tilleggskapital) | 40 000 | 40 000 | 51 547 | 50 501 |
| Fradrag i tilleggskapital | - | - | 0 | - |
| Netto ansvarlig kapital | 862 701 | 762 658 | 879 582 | 824 606 |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | ||||
| Stater | 0 | 0 | 0 | 15 |
| Lokale og regionale myndigheter | 30 119 | 27 782 | 31 835 | 30 416 |
| Offentlige eide foretak | 0 | 0 | 11 | 4 |
| Institusjoner | 53 813 | 36 701 | 35 103 | 24 569 |
| Foretak | 218 660 | 319 724 | 276 073 | 376 750 |
| Massemarked | 90 855 | 250 545 | 226 075 | 301 953 |
| Engasjement med pantesikkerhet i fast eiendom | 2 506 331 | 2 010 027 | 2 712 986 | 2 329 251 |
| Forfalte engasjement | 86 080 | 80 655 | 90 097 | 84 125 |
| Høyrisiko-engasjement | 0 | 61 790 | 0 | 61 790 |
| Eksponering mot etterstilt gjeld | 11 925 | 0 | 11 925 | 0 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 25 348 | 25 899 | 26 106 | 28 931 |
| Fordringer på institusjoner med kortsiktig rating | 46 211 | 18 843 | 49 181 | 18 843 |
| Andeler i verdipapirfond | 0 | 14 612 | 86 | 14 658 |
| Egenkapitalposisjoner | 140 531 | 79 902 | 52 396 | 49 134 |
| Øvrige engasjement | 51 395 | 39 431 | 52 791 | 41 595 |
| CVA-tillegg | 0 | 2 193 | ||
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 3 261 269 | 2 965 912 | 3 564 665 | 3 364 228 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 289 429 | 297 184 | 304 824 | 308 214 |
| Sum beregningsgrunnlag | 3 550 698 | 3 263 096 | 3 869 489 | 3 672 442 |
| Kapitaldekning i % | 24.30% | 23.37% | 22.73% | 22.45% |
| Kjernekapitaldekning | 23.17% | 22.15% | 21.40% | 21.08% |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 22.47% | 21.38% | 20.52% | 20.17% |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 11.04% | 11.02% | 9.61% | 10.16% |
| Beregningsgrunnlaget i % av forvaltningskapitalen | 48.53% | 50.75% | ||
Konsolidering av samarbeidende grupper
Fra 01.01.2018 skal alle banker rapportere kapitaldekning konsolidert med eierandeler i samarbeidsgrupper. Tolga-Os Sparebank har en samarbeidsavtale med Eika Boligkreditt som løper til porteføljen er nedbetalt, etter at samarbeidsavtalen med Eika-Gruppen utløp 31.12.2021. I tillegg ble det i 2021 inngått samarbeidsavtaler med Brage Finans og Verd Boligkreditt, og i 2025 med Norne Securities. Banken har en eierandel på 0,13% i Eika Boligkreditt AS, eierandel på 0,57% i Brage Finans, i Verd Boligkreditt er eierandelen på 2,79%, og i Norne er andelen på 0,48%.
Note 5. Risikostyring
Bankens rammeverk for risikostyring og kontroll definerer risikovilje og prinsipper for styring av risiko og kapital. Banken er pålagt risikogjennomgang i henhold til kapitalkravs- forskriften og internkontroll-forskriften. Bankens forretningsaktiviteter fører til at virksomheten er eksponert for en rekke finansielle risikoer. Bankens målsetting er å oppnå en balanse mellom konkurransedyktig egenkapitalavkastning og risiko, og å minimere mulige negative virkninger på bankens finansielle resultat. Bankens risikostyring er etablert for å identifisere og analysere disse risikoene, etablere passende risikorammer og - kontroller, og å overvåke overholdelsen. Banken vurderer jevnlig de etablerte retningslinjene for risikostyring og systemet som er etablert for å sikre at endringer i produkter og markeder blir reflektert i risikorammene.
Ansvaret for bankens risikostyring og kontroll er delt mellom bankens styre og ledelsen. Styret vedtar bankens mål og rammestruktur innenfor alle risikoområder, herunder retningslinjer for styring av risiko. Administrerende banksjef har ansvaret for bankens samlede risikostyring og alle beslutninger knyttet til risiko og risikostyring blir normalt fattet av banksjef i samråd med bankens ledergruppe. Alle ledere i banken har ansvar for å styre risiko og sikre god intern kontroll innenfor eget område i tråd med banken sin vedtatte risikoprofil.
Kredittrisiko
Kredittrisiko er omhandlet i note 2.
Likviditetsrisiko
Risikoen for at banken ikke er i stand til å innfri sine forpliktelser ved forfall, samt risikoen for at banken ikke klarer å møte sine likviditetsforpliktelser uten at kostnaden øker dramatisk. Ut ifra et bredere perspektiv inneholder likviditetsrisiko også risiko for at banken ikke er i stand til å finansiere økninger i eiendeler etter hvert som refinansierings- behovet øker. Likviditets-styringen tar utgangspunkt i bankens overordnede likviditetspolicy vedtatt av styret. Likviditetspolicyen gjennomgås minimum årlig. Bankens rammer og retningslinjer for likviditetsrisiko gjenspeiler bankens konservative risikoprofil på området. Bankens innskudd består primært av innskudd fra helkunder i bankens markedsområde.
Se note 13 for vurdering av likviditetsrisiko.
Markedsrisiko
Banken er eksponert for markedsrisiko, som er risikoen for at virkelig verdi av framtidige kontantstrømmer knyttet til finansielle instrumenter vil endres pga. endringer i markedspriser. Markedsrisiko er knyttet til åpne posisjoner i rente-, valuta og aksjeprodukter som er eksponert mot endrede markedspriser og endringer i volatiliteten til priser som rentesatser, kreditt-spreader, valutakurser og aksjepriser.
Styring av markedsrisiko tar utgangspunkt i styrevedtatt policy for markedsrisiko hvor det er satt rammer for eksponering innen ulike risikokategorier. Risikoeksponering og - utvikling overvåkes løpende og rapporteres periodisk til styre og ledelse.
Operasjonell risiko
Risikoen for tap som skyldes svakheter eller feil i prosesser og systemer, feil begått av ansatte, eller eksterne hendelser. Styring av operasjonell risiko tar utgangspunkt i bankens policy for operasjonell risiko og internkontroll. Det gjennomføres risikovurderinger både på overordnet nivå, men også innenfor ulike prosesser som banken til enhver tid er eksponert for. Hendelser som har påvirket, eller kan påvirke bankens lønnsomhet og/eller omdømme, følges systematisk opp. I tillegg til at det årlig foretas en omfattende gjennomgang av vesentlige operasjonelle risikoer og kontrolltiltak, foretar ledelsen en løpende vurdering av operasjonelle risikohendelser og iverksetter ytterligere risikoreduserende tiltak ved behov. Det foretas løpende rapportering av operasjonelle tapshendelser og internkontrollavvik til ledelse og styret.
Forretnings- og omdømmerisiko
Risiko for tap på grunn av endringer i eksterne forhold som markedssituasjon eller myndighetenes reguleringer. Risikoen inkluderer også omdømmerisiko. Omdømme- risiko er risiko for at banken påføres tap eller kostnader som følge av at bankens omdømme svekkes ved manglende kontrollrutiner. Bankens risikovurdering er i 2024 foretatt etter samme prinsipp som foregående år. Det er foretatt systematisk gjennomgang av alle tiltak som banken har iverksatt for å redusere risiko. Styring og kontroll med bankens forretningsskikkrisiko er basert på bankens styrefastsatte policy. Det påligger alle ansatte å bidra til at kundenes behov og rettigheter ivaretas på en tilfredsstillende måte, herunder gjennom en faglig god og redelig kundehåndtering som sikrer at bankens kunder kan ta bevisste og velinformerte valg.
Miljø- og bærekraftsrisiko
Klimarisiko er risiko knyttet til klimaendringer som kan føre til økt kredittrisiko og finansielle tap, samt omdømmerisiko og konsekvenser for finansiering. Overgangsrisiko vurderes som en relevant risiko for banken, da det gjelder risiko knyttet til samfunnets tilpasning til klimaendringer, nye reguleringer, ny teknologi og endret etterspørsel fra investorer og forbrukere.
Compliance (etterlevelse)
Compliancerisiko er risikoen for at banken pådrar seg offentlige sanksjoner/bøter eller økonomiske tap som følge av manglende etterlevelse av lover og forskrifter. Banken vektlegger gode prosesser for å sikre etterlevelse av gjeldende lover og forskrifter. Styret vedtar bankens compliance-policy som beskriver hovedprinsippene for ansvar og organisering. Det arbeides kontinuerlig med å vurdere beste tilpasning til nye reguleringer og nytt regelverk for både å ivareta etterlevelse og effektivitet i organisasjonen. Nye reguleringer og nytt regelverk som påvirker driften skal fortløpende inkluderes i rutiner og retningslinjer.
Aktiviteten på compliance-området har vært stor i senere år, særlig knyttet opp mot kravene innen hvitvasking og GDPR. Banken har implementert spesifikke rutiner og retningslinjer for å sikre etterlevelse, og jobber aktivt for å opprettholde og videreutvikle de ansattes kompetanse på området.
Note 6. Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet
| 2025 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Brutto utlån - totalt | ||||
| 2025 Pr. gruppe finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Herav utlån til virkelig verdi | Sum utlån |
| Lav risiko (PD 0,00 - 0,49) | 3 184 132 | 57 683 | 0 | 1 107 262 | 4 349 078 |
| Middels risiko (PD 0,50 - 2,99) | 924 643 | 473 291 | 0 | 0 | 1 397 934 |
| Høy risiko (PD 3,00 - 99,99) | 81 038 | 245 610 | 0 | 0 | 326 648 |
| Misligholdt | 0 | 0 | 124 870 | 0 | 124 870 |
| Sum brutto utlån | 4 189 814 | 776 584 | 124 870 | 1 107 262 | 6 198 530 |
| Nedskrivninger | -2 736 | -14 560 | -39 253 | 0 | -56 549 |
| Sum utlån til balanseført verdi | 4 187 077 | 762 024 | 85 617 | 1 107 262 | 6 141 981 |
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Privatmarked | ||||
|---|---|---|---|---|---|
2025 Pr. gruppe finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Herav utlån til virkelig verdi | Sum utlån |
| Lav risiko (PD 0,00 - 0,49) | 2 636 355 | 9 870 | 0 | 1 107 262 | 3 753 488 |
| Middels risiko (PD 0,50 - 2,99) | 401 905 | 117 605 | 0 | 519 511 | |
| Høy risiko (PD 3,00 - 99,99) | 23 269 | 110 142 | 0 | 133 412 | |
| Misligholdt | 0 | 0 | 44 780 | 44 780 | |
| Sum brutto utlån | 3 061 530 | 237 617 | 44 780 | 1 107 262 | 4 451 189 |
| Nedskrivninger | -684 | -1 238 | -6 562 | -8 484 | |
| Sum utlån til bokført verdi | 3 060 846 | 236 379 | 29 893 | 1 107 262 | 4 442 705 |
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Bedriftsmarked | ||||
|---|---|---|---|---|---|
2025 Pr. gruppe finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Herav utlån til virkelig verdi | Sum utlån |
| Lav risiko (PD 0,00 - 0,49) | 547 777 | 47 813 | 595 590 | ||
| Middels risiko (PD 0,50 - 2,99) | 522 738 | 355 686 | 878 423 | ||
| Høy risiko (PD 3,00 - 99,99) | 57 769 | 135 468 | 193 237 | ||
| Misligholdt | 0 | 0 | 80 090 | 80 090 | |
| Sum brutto utlån | 1 128 284 | 538 966 | 80 090 | 0 | 1 747 340 |
| Nedskrivninger | -2 053 | -13 321 | -32 690 | -48 064 | |
| Sum utlån til bokført verdi | 1 126 231 | 525 645 | 47 400 | 0 | 1 699 276 |
| Uben. kred. og gar. fordelt på nivå for kredittkvalitet | Ubenyttede kreditter og garantier - totalt | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 Pr. gruppe finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Herav til virkelig verdi | Sum eksponering |
| Lav risiko (PD 0,00 - 0,49) | 321 521 | 13 857 | 335 378 | ||
| Middels risiko (PD 0,50 - 2,99) | 52 455 | 16 658 | 69 112 | ||
| Høy risiko (PD 3,00 - 99,99) | 1 701 | 3 716 | 5 416 | ||
| Misligholdt | 0 | 0 | 2 396 | 2 396 | |
| Sum ubenyttede kreditter og garantier | 375 677 | 34 230 | 2 396 | 0 | 412 303 |
| Nedskrivninger | -252 | -1 144 | -371 | -1 767 | |
| Netto ubenyttede kreditter og garantier | 375 424 | 33 087 | 2 025 | 0 | 410 536 |
*) Alle lån som er bokført til virkelig verdi er tilegnet i lav risiko. Nye utlån som ikke er risikoklassifisert er plassert i lav risiko steg 1, dette utgjør netto 11 mill.
| 2024 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Brutto utlån - totalt | ||||
| 2024 Pr. gruppe finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Herav utlån til virkelig verdi | Sum utlån |
| Lav risiko (PD 0,00 - 0,49) | 3 763 221 | 76 887 | 0 | 0 | 3 840 109 |
| Middels risiko (PD 0,50 - 2,99) | 775 041 | 435 521 | 0 | 0 | 1 210 562 |
| Høy risiko (PD 3,00 - 99,99) | 59 995 | 248 220 | 0 | 0 | 308 216 |
| Misligholdt | 0 | 0 | 82 736 | 0 | 82 736 |
| Sum brutto utlån | 4 598 258 | 760 628 | 82 736 | 0 | 5 441 622 |
| Nedskrivninger | -1 719 | -12 413 | -15 184 | 0 | -29 316 |
| Sum utlån til balanseført verdi | 4 596 539 | 748 215 | 67 552 | 0 | 5 412 306 |
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Privatmarkedet | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 Pr. gruppe finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Herav utlån til virkelig verdi | Sum utlån |
| Lav risiko (PD 0,00 - 0,49) | 2 056 195 | 60 370 | - | 1 042 155 | 3 158 720 |
| Middels risiko (PD 0,50 - 2,99) | 242 105 | 248 580 | - | 490 684 | |
| Høy risiko (PD 3,00 - 99,99) | 15 454 | 147 389 | - | 162 843 | |
| Misligholdt | - | - | 38 936 | 38 936 | |
| Sum brutto utlån | 2 313 753 | 456 339 | 38 936 | 1 042 155 | 3 851 183 |
| Nedskrivninger | -505 | -3 322 | -5 141 | - | -8 968 |
| Sum utlån til bokført verdi | 2 313 249 | 453 016 | 33 795 | 1 042 155 | 3 842 215 |
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Bedriftsmarkedet | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 Pr. gruppe finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Herav utlån til virkelig verdi | Sum utlån |
| Lav risiko (PD 0,00 - 0,49) | 664 872 | 16 517 | 681 389 | ||
| Middels risiko (PD 0,50 - 2,99) | 532 937 | 186 941 | 719 878 | ||
| Høy risiko (PD 3,00 - 99,99) | 44 542 | 100 831 | 145 373 | ||
| Misligholdt | - | - | 43 800 | 43 800 | |
| Sum brutto utlån | 1 242 350 | 304 290 | 43 800 | 0 | 1 590 439 |
| Nedskrivninger | -1 214 | -9 091 | -10 043 | - | -20 348 |
| Sum utlån til bokført verdi | 1 241 136 | 295 199 | 33 757 | 0 | 1 570 091 |
| Uben. kred. og gar. fordelt på nivå for kredittkvalitet | Ubenyttede kreditter og garantier - totalt | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 Pr. gruppe finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Herav til virkelig verdi | Sum eksponering |
| Lav risiko (PD 0,00 - 0,49) | 344 224 | 4 911 | 349 135 | ||
| Middels risiko (PD 0,50 - 2,99) | 59 376 | 7 877 | 67 253 | ||
| Høy risiko (PD 3,00 - 99,99) | 1 349 | 1 570 | 2 919 | ||
| Misligholdt | - | - | 1 915 | 1 915 | |
| Sum ubenyttede kreditter og garantier | 404 949 | 14 358 | 1 915 | 0 | 421 222 |
| Nedskrivninger | -119 | -428 | -498 | - | -1 044 |
| Netto ubenyttede kreditter og garantier | 404 830 | 13 930 | 1 417 | 0 | 420 178 |
Note 7. Fordeling av utlån
| Utlån fordelt på fordringstyper | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Kasse-, drifts- og brukskreditter | 452 507 | 435 606 |
| Byggelån | 101 366 | 80 239 |
| Nedbetalingslån | 5 644 656 | 4 925 778 |
| Brutto utlån og fordringer på kunder | 6 198 530 | 5 441 622 |
| Nedskrivning steg 1 | -2 736 | -1 719 |
| Nedskrivning steg 2 | -14 560 | -12 413 |
| Nedskrivning steg 3 *) | -39 252 | -15 184 |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 6 141 981 | 5 412 307 |
| Utlån formidlet til Eika Boligkreditt AS | 126 632 | 201 556 |
| Utlån formidlet til Verd Boligkreditt AS | 941 094 | 716 422 |
| Utlån inkl. Eika Boligkreditt AS og Verd Boligkreditt | 7 209 708 | 6 330 284 |
*) økningen i nedskrivninger steg 3 knytter seg i hovedsak til tre engasjementer, total økning i nedskrivning på disse er 26,2 MNOK
| Brutto utlån fordelt på geografi | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Kontorkommunene | 3 241 073 | 3 328 658 |
| Kommuner tett opp mot primærområde | 1 033 293 | 805 632 |
| Utlandet | 412 | 4 056 |
| Øvrige | 1 923 752 | 1 303 276 |
| Sum | 6 198 530 | 5 441 622 |
Hovedlandsrennet i skiskyting Folldal
Note 8. Kredittforringede engasjement
| 2025 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
Fordelt etter sektor/næring | Brutto kredittforringede engasjement | Nedskrivning steg 3 | Netto kredittforringede engasjement | ||
| Personmarkedet | 44 780 | 6 555 | 38 225 | ||
| Næringssektor fordelt: | |||||
| Primærnæringer | 5 438 | 891 | 4 548 | ||
| Industri | 2 644 | 1230 | 1 414 | ||
| Elektrisitet, gass, damp, vann | 0 | 0 | 0 | ||
| Bygg og anlegg | 35 351 | 19 995 | 15 356 | ||
| Varehandel | 7 290 | 350 | 6 940 | ||
| Transport og lagring | 0 | 0 | 0 | ||
| Eiendomsdrift/-omsetning | 0 | 0 | 0 | ||
| Øvrige næringer | 29 005 | 10 233 | 18 771 | ||
| Sum | 124 507 | 39 253 | 85 254 | ||
| Banken har ingen utlån i steg 3 hvor det ikke er foretatt nedskrivningpå grunn av sikkerhetsstillelsen, hverken i 2025 eller 2024. | |||||
| 2024 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
Fordelt etter sektor/næring | Brutto kredittforringede engasjement | Nedskrivning steg 3 | Netto kredittforringede engasjement | ||
| Personmarkedet | 39 963 | 5 141 | 34 822 | ||
| Næringssektor fordelt: | |||||
| Primærnæringer | 4 316 | 800 | 3 516 | ||
| Industri | 1 607 | 810 | 797 | ||
| Elektrisitet, gass, damp, vann | 0 | 0 | 0 | ||
| Bygg og anlegg | 22 975 | 3 007 | 19 969 | ||
| Varehandel | 7 383 | 1 050 | 6 333 | ||
| Transport og lagring | 1 267 | 1 000 | 267 | ||
| Eiendomsdrift/-omsetning | 2 397 | 1 563 | 834 | ||
| Øvrige næringer | 4 742 | 1 812 | 2 929 | ||
| Sum | 84 651 | 15 183 | 69 467 | ||
| Kredittforringede engasjement | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjement - over 90 dager | 26 355 | 23 205 |
| Nedskrivning steg 3 | 10 001 | 6 817 |
| Netto misligholdte engasjement | 16 354 | 16 388 |
| Andre kredittforringede engasjement | 98 515 | 61 446 |
| Nedskrivning steg 3 | 29 623 | 8 863 |
| Netto kredittforringede, ikke misligholdte engasjement | 68 892 | 52 582 |
| Netto misligholdt og kredittforringede engasjement | 85 246 | 68 970 |
| Kredittforringede engasjement fordelt etter sikkerheter | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | |||
| Sikkerhetskategori | Beløp | % | Beløp | % |
| Utlån med pant i bolig | 31 410 | 25.2 % | 33 919 | 40.1 % |
| Utlån med pant i annen sikkerhet | 89 684 | 71.8 % | 46 755 | 55.2 % |
| Utlån til offentlig sektor | 0.0 % | 0.0 % | ||
| Utlån uten sikkerhet | 3 776 | 3.0 % | 3 976 | 4.7 % |
| Ansvarlig lånekapital | 0.0 % | 0.0 % | ||
| Sum kredittforringede engasjement | 124 870 | 100.0 % | 84 651 | 100.0 % |
Note 9. Forfalte og kredittforringede lån
| Ikke forfalte lån | Under 1 mnd. | Over 1 t.o.m. 3 mnd | Over 3 t.o.m. 6 mnd. | Over 6 t.o.m. 12 mnd. | Over 1 år | Sum forfalte lån | Kreditt-forringede eng. | Sikkerhet for forfalte eng. over 90 dager | Sikkerhet for andre kreditt-forringede eng. | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | ||||||||||
| Privatmarkedet | 4 211 568 | 173 379 | 21 397 | 2 117 | 0 | 42 728 | 239 621 | 46 006 | 23 568 | 38 750 |
| Bedriftsmarkedet | 1 619 151 | 49 136 | 3 995 | 0 | 0 | 75 059 | 128 189 | 78 493 | 11 184 | 63 217 |
| Totalt | 5 830 719 | 222 515 | 25 392 | 2 117 | 0 | 117 787 | 367 811 | 124 499 | 34 752 | 101 967 |
| 2024 | ||||||||||
| Privatmarkedet | 3 636 227 | 149 208 | 25 724 | 0 | 980 | 39 044 | 214 956 | 39 963 | 21 008 | 39 930 |
| Bedriftsmarkedet | 1 516 699 | 28 889 | 178 | 0 | 0 | 44 673 | 73 740 | 44 688 | 5 045 | 47 610 |
| Totalt | 5 152 926 | 178 097 | 25 902 | 0 | 980 | 83 717 | 288 696 | 84 651 | 26 053 | 87 540 |
Note 10. Eksponering på utlån
| 2025 | Brutto utlån | Nedskr. steg 1 | Nedskr. steg 2 | Nedskr. steg 3 | Uben. Kreditter | Garantier | Nedskr. steg 1 | Nedskr. steg 2 | Nedskr. steg 3 | Maks kreditteksponering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tall i hele 1000 kr | ||||||||||
| Personmarkedet | 4 451 189 | -684 | -1 238 | -6 555 | 185 711 | 5 969 | -23 | -29 | -8 | 4 634 332 |
| Bedriftsmarkedet: | ||||||||||
| Primærnæringer | 667 331 | -668 | -5 773 | -800 | 53 131 | 50 | -25 | -296 | 0 | 712 949 |
| Industri | 44 704 | -25 | -40 | -1 230 | 19 567 | 2 240 | -11 | -3 | 0 | 65 203 |
| Elektrisitet, gass, damp, vann | 4 513 | -8 | 0 | 0 | 3 561 | 3 525 | -47 | -1 | 0 | 11 543 |
| Bygg og anlegg | 218 181 | -519 | -1 061 | -9 780 | 43 336 | 8 421 | -102 | -104 | 0 | 258 372 |
| Varehandel | 90 604 | -58 | -1 476 | -350 | 16 189 | 3 691 | -15 | -330 | 0 | 108 255 |
| Transport og lagring | 35 940 | -20 | -77 | 0 | 4 597 | 4 827 | -8 | -14 | 0 | 45 246 |
| Eiendomsdrift/-omsetning | 546 333 | -597 | -3 771 | 0 | 18 803 | 1 011 | -3 | -306 | -363 | 561 106 |
| Øvrige næringer | 139 735 | -156 | -1 124 | -20 538 | 32 649 | 5 024 | -18 | -61 | -1 | 155 511 |
| Sum bedriftsmarkedet | 1 747 341 | -2 052 | -13 321 | -32 698 | 191 833 | 28 789 | -229 | -1 114 | -364 | 1 918 184 |
| Sum eksponering | 6 198 530 | -2 736 | -14 560 | -39 252 | 377 544 | 34 758 | -252 | -1 144 | -371 | 6 552 516 |
| 2024 | Brutto utlån | Nedskr. steg 1 | Nedskr. steg 2 | Nedskr. steg 3 | Uben. Kreditter | Garantier | Nedskr. steg 1 | Nedskr. steg 2 | Nedskr. steg 3 | Maks kreditteksponering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tall i hele 1000 kr | ||||||||||
| Personmarkedet | 3 851 183 | -505 | -3 322 | -5 140 | 183 125 | 5 977 | -18 | -18 | -1 | 4 031 281 |
| Bedriftsmarkedet: | ||||||||||
| Primærnæringer | 600 038 | -475 | -4 764 | -800 | 46 239 | 50 | -20 | -172 | 0 | 640 096 |
| Industri | 30 705 | -8 | -64 | -810 | 10 222 | 2 240 | -2 | -4 | 0 | 42 278 |
| Elektrisitet, gass, damp, vann | 8 451 | -3 | 0 | 0 | 8 354 | 1 253 | -3 | 0 | 0 | 18 051 |
| Bygg og anlegg | 171 631 | -81 | -646 | -3 007 | 40 205 | 33 600 | -27 | -72 | 0 | 241 604 |
| Varehandel | 128 232 | -57 | -1 177 | -1 050 | 20 631 | 4 902 | -9 | -100 | 0 | 151 374 |
| Transport og lagring | 33 506 | -21 | -29 | -1 000 | 898 | 4 989 | -4 | -9 | 0 | 38 330 |
| Eiendomsdrift/-omsetning | 523 259 | -398 | -1 620 | -1 563 | 34 634 | 1 178 | -16 | -19 | -497 | 554 959 |
| Øvrige næringer | 94 617 | -171 | -792 | -1 813 | 20 905 | 1 827 | -20 | -35 | 0 | 114 518 |
| Sum bedriftsmarkedet | 1 590 439 | -1 214 | -9 091 | -10 043 | 182 088 | 50 039 | -100 | -410 | -497 | 1 801 209 |
| Sum eksponering | 5 441 622 | -1 719 | -12 413 | -15 184 | 365 213 | 56 016 | -119 | -428 | -498 | 5 832 491 |
Note 11. Nedskrivinger, tap, finansiell risiko
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholdssannsynl ighet (PD) på innregningstidpunktet sammenlignet med misligholdssannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.’
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede
trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kredittap over f orventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivinger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivinger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivinger som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
| 2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 505 | 3 322 | 5 140 | 8 967 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 114 | -1 140 | -30 | -1 056 |
| Overføringer til steg 2 | -15 | 324 | 0 | 309 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -139 | 472 | 333 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 35 | 25 | 195 | 255 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -140 | -867 | -648 | -1 655 |
| Konstaterte tap | 0 | |||
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -101 | -396 | 1 244 | 747 |
| Andre justeringer | 287 | 110 | 189 | 585 |
| Økte nedskr., utover de modellberegnede | 0 | |||
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 31.12.2025 | 684 | 1 238 | 6 562 | 8 484 |
| 2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 3 355 908 | 456 339 | 38 937 | 3 851 183 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 193 732 | -192 923 | -809 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -76 844 | 76 844 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -5 279 | 5 279 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 2 006 736 | 61 325 | 4 987 | 2 073 048 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 310 738 | -158 689 | -3 614 | -1 473 041 |
| Konstaterte tap | 0 | |||
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2025 | 4 168 793 | 237 617 | 44 779 | 4 451 189 |
| 2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 1 214 | 9 091 | 10 043 | 20 348 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 152 | -1 592 | -313 | -1 754 |
| Overføringer til steg 2 | -377 | 7 158 | 0 | 6 781 |
| Overføringer til steg 3 | -6 | -5 225 | 11 603 | 6 373 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 164 | 180 | 1 593 | 1 937 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -254 | -1 599 | -12 404 | -14 258 |
| Konstaterte tap | -2 563 | -2 563 | ||
| Endet eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 597 | -1 160 | 1 210 | 647 |
| Andre justeringer | 562 | 6 467 | 16 057 | 23 085 |
| Økte nedskr., utover de modellberegnede | 7 465 | 7 465 | ||
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2025 | 2 052 | 13 322 | 32 690 | 48 061 |
| 2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 1 240 585 | 304 290 | 43 799 | 1 588 674 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 70 937 | -71 746 | 809 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -316 806 | 316 806 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -6 457 | -18 790 | 25 247 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 320 573 | 56 975 | -4 661 | 372 886 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -180 549 | -48 687 | 11 880 | -217 356 |
| Konstaterte tap | 119 | 3 017 | 3 136 | |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2025 | 1 128 283 | 538 966 | 80 091 | 1 747 340 |
| 2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 118 | 428 | 497 | 1 044 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 7 | -130 | 0 | -124 |
| Overføringer til steg 2 | -22 | 522 | 0 | 500 |
| Overføringer til steg 3 | -3 | -35 | 8 | -29 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 26 | 166 | 0 | 192 |
| Nedskr. på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -45 | -75 | 0 | -120 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 138 | -11 | -134 | -8 |
| Andre justeringer | 34 | 278 | 0 | 312 |
| Nedskrivninger pr. 31.12.2025 | 253 | 1 144 | 371 | 1 768 |
| 2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto eksponering pr. 01.01.2025 | 404 949 | 14 358 | 1 915 | 421 222 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 177 | -2 155 | 0 | 22 |
| Overføringer til steg 2 | -13 917 | 14 167 | -95 | 155 |
| Overføringer til steg 3 | -846 | -95 | 941 | 0 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 82 645 | 8 743 | 0 | 91 388 |
| Ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -99 331 | -788 | -365 | -100 484 |
| Brutto eksponering pr. 31.12.2025 | 375 677 | 34 231 | 2 396 | 412 303 |
| 2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Akkumulerte nedskrivninger balanse-/utenombalanseposter | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 1 719 | 12 413 | 15 680 | 29 812 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 272 | -2 862 | -344 | -2 934 |
| Overføringer til steg 2 | -414 | 8 004 | 0 | 7 590 |
| Overføringer til steg 3 | -9 | -5 399 | 12 083 | 6 676 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 199 | 204 | 1 788 | 2 192 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -394 | -2 466 | -13 052 | -15 912 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -2 563 | -2 563 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 634 | -1 568 | 2 319 | 1 385 |
| Andre justeringer | 747 | 6 143 | 15 876 | 22 767 |
| Økte nedskr., utover de modellberegnede | 0 | 0 | 7 465 | 7 465 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 26 | 166 | 0 | 192 |
| Nedskr. på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -45 | -75 | 0 | -120 |
| Akkumulerte nedskrivninger pr. 31.12.2025 | 2 736 | 14 560 | 39 253 | 56 549 |
| 2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Akkumulert brutto eksponering balanse-/utenombalanseposter | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto eksponering pr. 01.01.2025 | 5 616 085 | 887 050 | 120 180 | 6 623 315 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | -120 897 | 121 728 | -809 | 22 |
| Overføringer til steg 2 | -97 218 | 72 221 | 25 153 | 155 |
| Overføringer til steg 3 | 319 726 | 51 601 | 1 559 | 372 886 |
| Nye utlån utbetalt | 2 327 308 | 118 300 | 326 | 2 445 934 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 491 287 | -207 376 | 8 266 | -1 690 397 |
| Konstaterte tap | 0 | 119 | 3 017 | 3 136 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 82 645 | 8 743 | 0 | 91 388 |
| Ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -99 331 | -788 | -365 | -100 484 |
| Akkumulert brutto eksponering pr. 31.12.2025 | 6 537 031 | 1 051 598 | 157 325 | 7 745 955 |
| Individuelle nedskrivninger (steg 3) på utlån og garantier | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Steg 3 - Individuelle nedskrivninger ved begynnelsen av perioden | 15 681 | 14 310 |
| Steg 3 - Økte individuelle nedskrivninger i perioden | 15 821 | 1 125 |
| Steg 3 - Nye individuelle nedskrivninger i perioden | 14 453 | 2 437 |
| Steg 3 - Tilbakeføring av individuelle nedskr. fra tidligere perioder | -3 768 | -1 671 |
| Steg 3 - Periodens konstaterte tap som det tidligere år er nedskrevet for | -2 563 | -520 |
| Individuelle nedskrivninger (steg 3) ved slutten av perioden | 39 624 | 15 681 |
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | -23 056 | -445 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | 27 | -18 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | -3 905 | -6 835 |
| Konstaterte tap i perioden, der det tidligere er foretatt nedskrivninger i steg 3 | -2 429 | -552 |
| Konstaterte tap i perioden, der det ikke er foretatt nedskrivninger i steg 3 | -591 | 0 |
| Periodens inngang på tidligere perioders konstaterte tap | 192 | 585 |
| Tapskostnader i perioden | -29 763 | -7 266 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 435 | 450 | 3 468 | 4 352 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 19 | -66 | 0 | -47 |
| Overføringer til steg 2 | -100 | 1 802 | 0 | 1 703 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -73 | 1 564 | 1 491 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 45 | 2 | 105 | 152 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -139 | -118 | -213 | -470 |
| Konstaterte tap | -520 | -520 | ||
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 63 | 351 | 736 | 1 149 |
| Andre justeringer | 182 | 975 | 0 | 1 157 |
| Økte nedskr., utover de modellberegnede | 0 | |||
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 31.12.2024 | 505 | 3 322 | 5 140 | 8 967 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2024 | 3 639 687 | 199 305 | 16 302 | 3 855 293 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 53 103 | -53 103 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -251 942 | 251 942 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -821 | -24 165 | 24 986 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 1 300 008 | 145 326 | 0 | 1 445 334 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 384 126 | -62 966 | -2 904 | -1 449 996 |
| Konstaterte tap | 552 | 552 | ||
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2024 | 3 355 908 | 456 339 | 38 936 | 3 851 183 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 1 054 | 5 637 | 10 347 | 17 038 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 127 | -600 | 0 | -474 |
| Overføringer til steg 2 | -168 | 4 239 | -5 | 4 066 |
| Overføringer til steg 3 | -35 | -29 | 870 | 806 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 99 | 104 | 2 639 | 2 842 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | 42 | -556 | -2 646 | -3 160 |
| Konstaterte tap | 0 | |||
| Endet eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -183 | 2 486 | -1 162 | 1 140 |
| Andre justeringer | 278 | -2 192 | 0 | -1 914 |
| Økte nedskr., utover de modellberegnede | 0 | |||
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 1 214 | 9 091 | 10 043 | 20 345 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2024 | 1 022 909 | 202 766 | 49 470 | 1 275 145 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 52 225 | -52 225 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -160 147 | 160 190 | -43 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -390 | -942 | 1 332 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 418 649 | 4 630 | 0 | 423 280 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -90 897 | -10 130 | -6 960 | -107 987 |
| Konstaterte tap | 0 | |||
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 1 242 349 | 304 290 | 43 799 | 1 590 438 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 104 | 101 | 497 | 702 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 6 | -8 | 0 | -2 |
| Overføringer til steg 2 | -8 | 227 | 0 | 219 |
| Overføringer til steg 3 | -2 | 0 | 0 | -1 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 17 | 22 | 0 | 39 |
| Nedskr. på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -30 | -55 | 0 | -85 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -9 | 68 | 0 | 59 |
| Andre justeringer | 40 | 73 | 0 | 113 |
| Nedskrivninger pr. 31.12.2024 | 118 | 428 | 497 | 1 045 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto eksponering pr. 01.01.2024 | 385 571 | 5 233 | 1 664 | 392 468 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 830 | -830 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -5 698 | 5 698 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -53 | 0 | 53 | 0 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 88 626 | 2 087 | 0 | 90 713 |
| Ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -64 327 | 2 170 | 198 | -61 959 |
| Brutto eksponering pr. 31.12.2024 | 404 949 | 14 358 | 1 915 | 421 222 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Akkumulerte nedskrivninger balanse-/utenombalanseposter | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 1 488 | 6 087 | 14 312 | 21 887 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 152 | -674 | 0 | -522 |
| Overføringer til steg 2 | -276 | 6 268 | -5 | 5 988 |
| Overføringer til steg 3 | -37 | -102 | 2 435 | 2 296 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 144 | 106 | 2 744 | 2 993 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -97 | -674 | -2 859 | -3 630 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -520 | -520 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -130 | 2 905 | -426 | 2 349 |
| Andre justeringer | 500 | -1 144 | 0 | -644 |
| Økte nedskr., utover de modellberegnede | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 17 | 22 | 0 | 39 |
| Nedskr. på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -43 | -380 | -1 | -424 |
| Akkumulerte nedskrivninger pr. 31.12.2024 | -1 719 | -12 413 | -15 680 | -29 812 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Akkumulert brutto eksponering balanse-/utenombalanseposter | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto eksponering pr. 01.01.2024 | 5 294 621 | 462 512 | 102 965 | 5 860 098 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | -106 214 | 106 257 | -43 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -258 030 | 256 698 | 1 332 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 417 776 | -19 535 | 25 039 | 423 280 |
| Nye utlån utbetalt | 1 718 657 | 149 957 | 0 | 1 868 614 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 475 023 | -73 096 | -9 864 | -1 557 983 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 552 | 552 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 88 626 | 2 087 | 0 | 90 713 |
| Ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -64 327 | 2 170 | 198 | -61 959 |
| Akkumulert brutto eksponering pr. 31.12.2024 | 5 616 085 | 887 050 | 120 180 | 6 623 315 |
Note 12. Store engasjement
Pr. 31.12.2025 utgjorde de 10 største konsoliderte kredittengasjementene i banken 6,91% (2024: 7,66%) av brutto engasjement. Banken har ingen konsoliderte kredittengasjement som blir rapportert som store engasjement, dvs at engasjementene utgjør mer enn 10% av bankens netto kjernekapital. Det største kredittengasjementet utgjør 8,02% (2024: 9,88%) av netto kjernekapital.
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| 10 største engasjement | 456 542 | 445 006 |
| Totalt brutto engasjement | 6 610 832 | 5 811 886 |
| i % av brutto engasjement | 6.91% | 7.66% |
| Netto kjernekapital | 822 701 | 722 658 |
| i % av netto kjernekapital | 55.49% | 61.58% |
| Største engasjement utgjør | 8.02% | 9.88% |
Brutto engasjement inkluderer utlån til kunder før nedskrivning, ubenyttede kredittrammer og garantiansvar. Engasjementsbeløpet er før risikovekting og sikkerheter.
Note 13. Likviditetsrisiko
Likviditetsrisiko er risikoen for at banken ikke er i stand til å innfri sine forpliktelser ved forfall, samt risikoen for at banken ikke klarer å møte sine likviditetsforpliktelser uten at kostnaden øker drastisk. Ut i fra et bredere perspektiv inneholder likviditetsrisiko også risiko for at banken ikke er i stand til å finansiere økninger i eiendeler etter hvert som refinansieringsbehovet øker. Det er i hovedsak 3 områder som har innvirkning på bankens likviditetsrisiko;
1) Balansestruktur: Banken finansierer hoveddelen av sine utlån med kundeinnskudd. Selv om innskudd kan tas ut på kort varsel, vurderes innskuddsbasen som stabil basert på historisk kundeadferd. Dette bidrar til å begrense bankens refinansieringsbehov.
2) Likviditeten i markedet: Denne er vurdert til god.
3) Kredittverdighet: Kredittverdighet kommer til uttrykk gjennom banken sin rating. Viktige elementer i ratingen er banken sin soliditet, likviditet, inntjening, risikoprofil og porteføljekvalitet. Banken er ratet på samme nivå som banker man kan sammenligne seg med.
| 2025 | Uten | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avtalt løpetid for hovedposter i balansen | 0-1 mnd | 1-3 mnd | 3 mnd-1 år | 1-5 år | Over 5 år | løpetid | Totalt |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 47 825 | 47 825 | |||||
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 450 | 7 500 | 96 368 | 232 919 | 337 237 | ||
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 3 088 | 35 483 | 115 921 | 255 617 | 5 589 529 | 142343 | 6 141 981 |
| Obligasjoner, sertifikat og lignende | 608 782 | 608 782 | |||||
| Finansielle derivater | 0 | ||||||
| Øvrige eiendeler | 181 406 | 181 406 | |||||
| Sum eiendeler | 3 088 | 35 933 | 115 921 | 871 899 | 5 685 897 | 604 493 | 7 317 231 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 6 091 | 117 124 | 22 647 | 145 861 | |||
| Innskudd fra og gjeld til kunder | 1 818 114 | 211 072 | 40 377 | 3 086 272 | 5 155 834 | ||
| Obligasjonsgjeld | 40 688 | 105 611 | 1 109 818 | 1 256 117 | |||
| Finansielle derivater | 0 | ||||||
| Øvrig gjeld | 46 291 | 46 291 | |||||
| Ansvarlig lånekapital | 45 644 | 45 644 | |||||
| Sum gjeld | 0 | 1 864 893 | 316 683 | 1 267 318 | 45 644 | 3 155 209 | 6 649 747 |
| Ubenyttet kreditt og garantier | 412 302 | 412 302 | |||||
| Netto | 3 088 | -1 828 960 | -200 762 | -395 419 | 5 640 253 | -2 963 018 | 255 182 |
| *) Gjeld med unntak av innskudd fra kunder er renteberegnet frem til forfall. | |||||||
| 2024 | Uten | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avtalt løpetid for hovedposter i balansen | 0-1 mnd | 1-3 mnd | 3 mnd-1 år | 1-5 år | Over 5 år | løpetid | Totalt |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 44 617 | 44 617 | |||||
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 3 180 | 72 617 | 96 249 | 172 046 | |||
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 16 763 | 14 309 | 132 393 | 256 159 | 4 884 570 | 108113 | 5 412 307 |
| Obligasjoner, sertifikat og lignende | 38268 | 50 280 | 496 715 | 585 263 | |||
| Finansielle derivater | 0 | ||||||
| Øvrige eiendeler | 215 461 | 215 461 | |||||
| Sum eiendeler | 16 763 | 52 577 | 182 673 | 756 054 | 4 957 187 | 464 440 | 6 429 694 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 125 902 | 18 294 | 144 196 | ||||
| Innskudd fra og gjeld til kunder | 1 400 279 | 46 660 | 60 989 | 3 105 495 | 4 613 422 | ||
| Obligasjonsgjeld | 217 775 | 704 599 | 922 374 | ||||
| Finansielle derivater | 0 | ||||||
| Øvrig gjeld | 50 335 | 50 335 | |||||
| Ansvarlig lånekapital | 48 735 | 48 735 | |||||
| Sum gjeld | 0 | 1 400 279 | 264 434 | 891 490 | 48 735 | 3 174 124 | 5 779 062 |
| Netto | 16 763 | -1 347 702 | -81 761 | -135 436 | 4 908 451 | -2 709 683 | 238 330 |
Utdeling av jubileumsgaver 2025 på Tynset
Note 14. Renterisiko
Renterisiko oppstår som følge av at bankens utlåns og innlånsvirksomhet ikke har sammenfallende rentebinding. Dette betyr at når markedsrenten endrer seg, kan banken først foreta renteendringer på sine balanseposter med utgangspunkt i regelverk og avtaler. En endring i markedsrenten vil derfor bety økning eller reduksjon av netto renteinntekter i resultatregnskapet. Bankens utlån og finansiering er i all hovedsak i flytende rente. Dette medfører en begrenset eksponering mot endringer i markedsrentene. Banken hadde pr 31.12.2025 gitt utlån til kunder med fastrente for totalt 58,4mill. kr, mens mottatte innskudd fra kunder med fastrente utgjorde 241,4mill.
| Tidspunkt fram til avtalt/sannsynlig endring av rentevilkår | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Post i balansen pr 31.12.2025 | Rentebinding 0 - 1 mnd. | Rentebinding1 - 3 mnd. | Rentebinding 3 mnd. - 1år | Rentebinding 1 - 5 år | Rentebinding over 5 år | Uten rente-eksponering | Sum |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 47 825 | 47 825 | |||||
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 337 237 | 337 237 | |||||
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 6 083 543 | 58 439 | 6 141 981 | ||||
| Obligasjoner, sertifikater og lignende | 101 318 | 507 464 | 608 782 | ||||
| Finansielle derivater | 0 | ||||||
| Øvrige eiendeler (uten renteeksponering) | 181 406 | 181 406 | |||||
| Sum eiendeler | 438 555 | 6 591 006 | 58 439 | 0 | 0 | 229 231 | 7 317 231 |
| -herav i utanlandsk valuta | 0 | ||||||
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 101 139 | 6 | 28 686 | 129 831 | |||
| Innskudd fra og gjeld til kunder | 4 904 385 | 211 072 | 40 377 | 5 155 834 | |||
| Obligasjonsgjeld | 100 874 | 994 465 | 1 095 339 | ||||
| Finansielle derivater | 0 | ||||||
| Øvrig gjeld (uten renteeksponering) | 46 291 | 46 291 | |||||
| Ansvarlig lånekapital | 40 347 | 40 347 | |||||
| Sum gjeld | 242 361 | 5 898 857 | 211 072 | 40 377 | 0 | 74 976 | 6 467 643 |
| - herav i utanlansk valuta | 0 | ||||||
| Netto renteeksponering eiendeler og gjeld | 196 194 | 692 150 | -152 634 | -40 377 | 0 | 154 254 | 849 588 |
| Tidspunkt fram til avtalt/sannsynlig endring av rentevilkår | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Post i balansen pr 31.12.2024 | Rentebinding 0 - 1 mnd. | Rentebinding1 - 3 mnd. | Rentebinding 3 mnd. - 1år | Rentebinding 1 - 5 år | Rentebinding over 5 år | Uten rente-eksponering | Sum |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 44 617 | 44 617 | |||||
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 172 046 | 172 046 | |||||
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 5 357 983 | 54 323 | 5 412 307 | ||||
| Obligasjoner, sertifikater og lignende | 101 318 | 483 945 | 585 263 | ||||
| Finansielle derivater | 0 | ||||||
| Øvrige eiendeler (uten renteeksponering) | 215 461 | 215 461 | |||||
| Sum eiendeler | 273 364 | 5 841 929 | 54 323 | 0 | 0 | 260 078 | 6 429 694 |
| -herav i utanlandsk valuta | 0 | ||||||
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 101 287 | 6 | 18 294 | 119 587 | |||
| Innskudd fra og gjeld til kunder | 4 505 773 | 46 660 | 60 989 | 4 613 422 | |||
| Obligasjonsgjeld | 50 472 | 763 241 | 813 713 | ||||
| Finansielle derivater | 0 | ||||||
| Øvrig gjeld (uten renteeksponering) | 50 335 | 50 335 | |||||
| Ansvarlig lånekapital | 40 368 | 40 368 | |||||
| Sum gjeld | 151 759 | 5 309 389 | 46 660 | 60 989 | 0 | 68 629 | 5 637 425 |
| - herav i utanlansk valuta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto renteeksponering eiendeler og gjeld | 121 605 | 532 540 | 7 664 | -60 989 | 0 | 191 449 | 792 269 |
| Renterisiko pr. 31.12.2025 | |||
|---|---|---|---|
| Eiendeler | Eksponering | Renteløpetid | Renterisiko ved 1% endring |
| Utlån til kredittinstitusjoner - flytende rente | 337 237 | 0.17 | -562 |
| Utlån til kredittinstitusjoner - oppsigelse | 0 | - | 0 |
| Utlån til kunder - flytende rente | 6 083 543 | 0.17 | -10 139 |
| Utlån til kunder - fast rente | 58 439 | 1.00 | -584 |
| Rentebærende verdipapirer | 608 782 | 0.25 | -1 522 |
| Gjeld | |||
| Innlån fra kredittinstitusjoner - flytende rente | 129 831 | 0.25 | 325 |
| Innlån fra kredittinstitusjoner - oppsigelse | 0 | - | 0 |
| Innskudd fra kunder - flytende rente | 4 904 385 | 0.17 | 8 174 |
| Innskudd fra kunder - fast rente | 251 449 | 1.00 | 2 514 |
| Verdipapirgjeld (inkl ansvarlige lån og fondsobl.) | 1 095 339 | 0.25 | 2 738 |
| Utenom balansen | |||
| Renterisiko i derivater (aktivasikring) | 0 | 0.39 | 0 |
| Renterisiko i derivater (passivasikring) | 0 | - | 0 |
| Sum renterisiko | 944 |
Bankens maksimale ramme for renterisiko er fastsatt til 2 mill kroner. Ved årets slutt utgjorde bankens renterisiko 0,9 millioner kroner. Bankens renterisiko vurderes samlet som lav, og er godt innenfor fastsatte rammer.
I 2025 har vi avholdt spareseminar på Tynset, Elverum og Hamar med mange tilhørere. Banken ble presentert av banksjef Per Arild Eggen og vår egen spareansvarlig Pål Røstbø veiledet til god sparing.
Note 15. Netto rente- og kredittprovisjonsinntekter
| Gj.snittlig rentesats* | Gj.snittlig rentesats* | |||
|---|---|---|---|---|
| Renteinntekter og lignende inntekter | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
| Renter og lign. inntekter av utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner (amortisert kost) | 13 781 | 13 571 | 4.65% | 4.60% |
| Renter og lign. inntekter av utlån til og fordringer på kunder (amortisert kost) | 359 425 | 285 890 | 6.03% | 6.19% |
| Renter og lign. inntekter av utlån til og fordringer på kunder (virkelig verdi) | 48 096 | 46 660 | 5.35% | 5.95% |
| Renter og lign. inntekter av sertifikater, obl. og andre renteb. vpp (virkelig verdi) | 29 790 | 30 639 | 4.99% | 5.36% |
| Andre renteinntekter og lign. inntekter | 2 158 | 2 719 | 3.12% | 3.15% |
| Sum renteinntekter og lignende inntekter | 453 251 | 379 478 |
| Rentekostnader og lignende kostnader | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Renter og lign. kostnader på gjeld til kredittinstitusjoner (amortisert kost) | 6 397 | 2 859 | 5.13% | 6.84% |
| Renter og lign. kostnader på innskudd fra og gjeld til kunder (amortisert kost) | 176 238 | 168 484 | 3.38% | 3.48% |
| Renter og lign. kostnader på utstedte verdipapirer (amortisert kost) | 46 906 | 38 455 | 4.91% | 4.66% |
| Renter og lign. kostnader på ansvarlig lånekapital (amortisert kost) | 2 589 | 2 680 | 6.41% | 6.64% |
| Renter og lign. kostnader på fondsobligasjonskapital (amortisert kost) | 0 | 0 | - | - |
| Andre rentekostnader og lign. kostnader | 4 868 | 4 586 | - | - |
| Sum rentekostnader og lignende kostnader | 236 998 | 217 064 | ||
| Netto rente- og kredittprovisjonsinntekter | 216 252 | 162 414 | ||
| *Gjennomsnittlig rentesats er beregnet for effektiv rente | ||||
| Andre rentekostnader og lignende kostnader | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bankenes Sikringsfond - Bidrag til innskuddsgarantifondet | 4 530 | 4 153 |
| Bankenes Sikringsfond - Bidrag til krisetiltaksfondet | 79 | 74 |
| Rentekostnader skatteoppgjøret | 49 | 187 |
| IFRS 16 rentekostnad | 211 | 173 |
| Sum andre rentekostnader og lignende kostnader | 4 868 | 4 586 |
Note 16. Segmentinformasjon
Tolga-Os Sparebank utarbeider p.t. ikke egne segmentregnskap for privat- og bedriftsmarkedet (PM/BM). Utlån til kunder og innskudd fra kunder følges imidlertid opp på segmentene PM/BM.
| 12/31/2025 | 12/31/2024 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| BALANSETALL | PM | BM | Totalt | PM | BM | Totalt |
| Utlån til og fordringer på kunder - egen balanse | 4 451 189 | 1 747 340 | 6 198 529 | 3 851 183 | 1 590 439 | 5 441 622 |
| Utlån til og fordringer på kunder - via EBK | 126 632 | 126 632 | 201 556 | 0 | 201 556 | |
| Utlån til og fordringer på kunder - via VERD | 941 094 | 941 094 | 716 422 | 0 | 716 422 | |
| Sum utlån til og fordringer på kunder | 5 518 915 | 1 747 340 | 7 266 255 | 4 769 161 | 1 590 439 | 6 359 600 |
| Innskudd fra kunder | 3 580 872 | 1 574 963 | 5 155 834 | 3 455 273 | 1 158 149 | 4 613 422 |
Etter bankens vurderinger, foreligger det ikke vesentlige forskjeller i risiko og avkastning på produkter og tjenester som inngår i hovedmarkedene til banken. Banken opererer i et geografisk avgrenset område, og rapportering på geografiske segment gir lite tilleggsinformasjon. Banken rapporterer balansetall for PM/BM til styret, men ikke resultat.
Fra Hovedlandsrenn langrenn på Savalen, Ingeborg Låte fra Strandbygda IL.
Note 17. Andre inntekter
| Provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Garantiprovision | 893 | 1 082 |
| Formidlingsprovisjoner | 1013 | 701 |
| Provisjoner fra boligkredittselskaper | 6810 | 5 530 |
| Betalingsformidling | 11 470 | 11 303 |
| Verdipapirforvaltning | 1 260 | 1 110 |
| Provisjon ved salg av forsikringstjenester | 8 709 | 6 017 |
| Andre provisjons- og gebyrinntekter | 1 961 | 1 117 |
| Sum provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 32 116 | 26 860 |
| Provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | 2025 | 2024 |
| Betalingsformidling | 1 182 | 645 |
| Andre gebyr- og provisjonskostnader | 4 054 | 3 824 |
| Sum provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | 5 236 | 4 469 |
| Netto verdiendring og gevinst/tap på valuta og finansielle instrumenter | 2025 | 2024 |
| Netto gevinst/tap på sertifikater og obligasjoner | 1 649 | 308 |
| Netto gevinst/tap på aksjer og andre verdipapirer med variabel avkastning | 7 594 | 4 836 |
| Netto gevinst/tap på finansielle derivater | ||
| Netto gevinst/tap på valuta | 479 | 442 |
| Netto gevinst/tap på finansielle instrument | 9 721 | 5 585 |
| Andre driftsinntekter | 2025 | 2024 |
| Driftsinntekter faste eindommer | 490 | 477 |
| Sum andre driftsinntekter | 490 | 477 |
| Utbytte | 2025 | 2024 |
| Inntekter av aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 2 881 | 2 023 |
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 2 881 | 2 023 |
| Sum netto andre driftsinntekter | 39 971 | 30 475 |
Note 18. Lønn og andre personalkostnader
| Lønn og andre personalkostnader | 2025 | 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønn | 35 239 | 28 420 | ||||
| Arbeidsgiveravgift og finansskatt | 6 870 | 4 985 | ||||
| Pensjoner | 3 563 | 3 009 | ||||
| Sosiale kostnader | 1 871 | 2 066 | ||||
| Sum lønn og andre personalkostnader | 47 542 | 38 480 | ||||
| 2025 | ||||||
| Funksjon | Lønn | Honorar | Andre ytelser | Pensjons-kostnad | Sum lønn m.v. 2025 | Lån, kreditter og garantier |
| Banksjef | 1 986 | 0 | 153 | 286 | 2 425 | 4 932 |
| Ass. banksjef | 1 240 | 0 | 39 | 138 | 1 417 | 2 600 |
| Sum ledende ansatte | 3 226 | 0 | 192 | 424 | 3 842 | 7 532 |
| Styrets leder | 0 | 186 | 0 | 0 | 186 | 200 |
| Øvrige medlemmer | 0 | 610 | 0 | 0 | 610 | 0 |
| Selskaper hvor styrets medlemmer er ansvarlig | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| medlem eller styremedlem | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 736 |
| Sum styret | 0 | 795 | 0 | 0 | 795 | 3 936 |
| Generalforsamlingens medlemmer | 73 | 73 | 20 246 | |||
| Sum generalforsamlingen | 0 | 73 | 0 | 0 | 73 | 20 246 |
| 2024 | ||||||
| Funksjon | Lønn | Honorar | Andre ytelser | Pensjons-kostnad | Sum lønn m.v. 2023 | Lån, kreditter og garantier |
| Banksjef | 1 708 | 0 | 105 | 203 | 2 017 | 5 023 |
| Ass. banksjef | 649 | 0 | 9 | 80 | 738 | 2 600 |
| Sum ledende ansatte | 2 357 | 0 | 114 | 283 | 2 755 | 7 623 |
| Styrets leder | 0 | 157 | 0 | 0 | 157 | 200 |
| Øvrige medlemmer | 0 | 514 | 0 | 0 | 514 | 0 |
| Selskaper hvor styrets medlemmer er ansvarlig | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| medlem eller styremedlem | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 827 |
| Sum styret | 0 | 670.5 | 0 | 0 | 671 | 4 027 |
| Generalforsamlingens medlemmer | - | 54 | - | - | 54 | 8 192 |
| Sum generalforsamlingen | 0 | 54 | 0 | 0 | 54 | 8 192 |
Leder for generalforsamlingen og valgkomiteen får en godtgjørelse på hhv kr 13 000 og kr 7 500,- pr år pluss kr 2 000,- pr møte. Øvrige medlemmer av generalforsamling og valgkomite får en godtgjørelse på kr 2 000,- pr. møte.
Banksjef har en plikt til å fratre stillingen ved fylte 70 år, og uten avtale om kompensasjon for tidlig pensjonering. Det er 6 mnd. gjensidig oppsigelsestid. Banksjef har innskuddsbasert pensjonsordning på lik linje med de andre ansatte i banken. Dersom styret ber banksjef om å fratre sin stilling, har banksjefen rett på etterlønn i 12 mnd. fra det tidspunktet han fratrer.
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Antall årsverk i banken pr. 31.12. | 46.9 | 43.0 |
| Kostnader til rentesubsidiering av lån til ansatte i regnskapsåret | 872 | 374 |
Pensjonskostnader
Alle bankens ansatte inngår i en felles innskuddsbasert pensjonsordning, etter at den ytelsesbaserte foretakspensjonsordningen ble lukket pr 01.01.2015. Bankens innskuddspensjonsordning oppfyller kravene i lov om obligatorisk tjenestepensjon.
Banken er omfattet av Avtalefestet Pensjon (AFP) for finansiell sektor. AFP-ordningen er ikke en førtidspensjonsordning, men en ordning som gir et livslangt tillegg til den ordinære pensjonen. De ansatte kan velge å ta ut den nye AFP-ordningen fra og med fylte 62 år, også ved siden av å stå i jobb, og ordningen gir ytterligere opptjening ved arbeid fram til 67 år.
AFP-ordning er en ytelsesbasert flerforetakspensjonsordning, og finansieres gjennom premier som fastsettes som en prosent av lønn. Foreløpig foreligger ingen pålitelig måling og allokering av forpliktelser og midler i ordningen. Regnskapsmessig blir ordningen derfor behandlet som en innskuddsbasert pensjonsordning hvor premiebetalinger kostnadsføres løpende, og ingen avsetninger foretas i regnskapet. Det er ikke fondsoppbygging i ordningen.
| Pensjonskostnader | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Innskuddsbasert pensjonsordning | 2 968 | 2 372 |
| Avtalefestet pensjonsordning (AFP) | 595 | 637 |
| Sum pensjonskostnader | 3 563 | 3 009 |
Note 19. Andre driftskostnader
| Andre driftskostnader | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| LOKALBANK (felleskostnader og kjøpte tjenester) | 7 806 | 7 583 |
| Andre eksterne tjenester | 5 140 | 5 414 |
| Ekstern revisjon | 1 999 | 1 324 |
| IT-kostnader | 16 209 | 12 560 |
| Leide lokaler | 838 | 300 |
| Eide lokaler | 1792 | 1 919 |
| Kontorrekvisita, porto, telekostnader | 952 | 907 |
| Reiser | 667 | 625 |
| Markedskostnader | 3 485 | 3 221 |
| Medlemskontingenter | 981 | 850 |
| Formuesskatt | 2 285 | 2 173 |
| Andre driftskostnader | 4 305 | 4 197 |
| Sum andre driftskostnader | 46 459 | 41 072 |
| Honorarer til ekstern revisor (inkl mva) | ||
| Ordinært revisjonshonorar | 900 | 550 |
| Merarbeid revisjon | 763 | 661 |
| Konsulenthonorar | 335 | 113 |
| Sum kostnader til ekstern revisjon | 1 999 | 1 324 |
Note 20. Transaksjoner med nærstående
Banken leier en lelighet i Trysil av et selskap hvor ett av bankens styremedlem er hovedaksjonær og styrets leder. Leie i 2025 har totalt vært kr 361 203, avtalt leie er iht markedsverdi.
| Følgende selskapet vurderes som nærstående selskap: | ||
|---|---|---|
| Hummelfjell AS | ||
| Eierandel | 39% | |
| Verdi i balansen | Aksjeverdien er bokført til 0,7 MNOK pari kurs, i bankens balanse | |
| Engasjement | 2,539 MNOK (Kassekreditt) | 28,954 MNOK (Nedbetalingslån) |
| Engasjementet løper på ordinære vilkår | ||
| Hummelfjell Drift AS | ||
| Eierandel | 100% eid av Hummelfjell AS | |
| Verdi i balansen | 0 - da aksjeverdien fremkommer i morselskapet | |
| Engasjement | 1,755 MNOK (Kassekreditt) | 4,898 MNOK (Nedbetalingslån) |
| Engasjementet løper på ordinære vilkår | ||
| Jakobsåsen AS | ||
| Eierandel | 38.7 % | |
| Verdi i balansen | Aksjen er bokført til pari kurs 2,5 MNOK | |
| Engasjement | 3,110 MNOK (Nebetalingslån) | |
| Engasjementet løper på ordinære vilkår | ||
| *) Nærstående selskaper er ikke notert, og det er ikke omsatt aksjer, aksjeposten i regnskapet er vurdert til anskaffelskost. | ||
Note 21. Skatter
| Betalbar inntektsskatt | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultat før skattekostnad | 82 657 | 103 127 |
| Permanente forskjeller | -11 147 | -6 168 |
| Renter på hybridkapital ført direkte mot egenkapitalen (periodisert) | -1 958 | -2 017 |
| Endring i midlertidige forskjeller | -711 | 2 122 |
| Sum skattegrunnlag | 68 841 | 97 063 |
| Betalbar inntektsskatt (25%) | 17 210 | 24 266 |
| Årets skattekostnad | ||
| Betalbar inntektsskatt | 17 210 | 24 266 |
| Endring utsatt skatt over resultatet | 914 | -18 |
| For lite/(mye) avsatt skatt forrige år | 0 | 0 |
| Årets skattekostnad | 18 124 | 24 248 |
| Resultat før skattekostnad | 82 657 | 103 127 |
| 25% skatt av resultat før skattekostnad | 20 664 | 25 782 |
| 25% skatt av permanente forskjeller | -2 540 | -1 534 |
| For lite/(mye) avsatt skatt forrige år | 0 | 0 |
| Skattekostnad | 18 124 | 24 248 |
| Effektiv skattesats (%) | 21.9 % | 23.5 % |
| Endring balanseført utsatt skattefordel | 2025 | 2024 |
| Balanseført utsatt skattefordel 31.12. forrige år | -670 | -652 |
| Resultatført utsatt skatt i perioden | 914 | -18 |
| Skatt på verdiendringer over utvidet resultat | 0 | 0 |
| Balanseført utsatt skatt/skattefordel 31.12. | 244 | -670 |
| Utsatt skatt/-skattefordel | 12/31/2025 | 1/1/2025 |
| Driftsmidler | -525 | -477 |
| Pensjonsforpliktelse | 209 | 249 |
| Balanseførte leieavtaler | -87 | -77 |
| Avsetning til forpliktelser | -90 | -365 |
| Rentebærende verdipapirer tilgjengelig for salg | 737 | 1 |
| Sum utsatt skatt/skattefordel | 244 | -670 |
| Resultatført utsatt skatt | 2025 | 2024 |
| Driftsmidler | -49 | 7 |
| Pensjonsforpliktelse | -40 | -467 |
| Balanseførte leieavtaler | -10 | -27 |
| Avsetning til forpliktelser | 276 | 513 |
| Rentebærende verdipapirer tilgjengelig for salg | 737 | -43 |
| Sum endring utsatt skattefordel | 914 | -18 |
Note 22. Kategorier av finansielle instrumenter
| 2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Regnskapspost | Amortisert kost | Virkelig verdi over resultatet | Utpekt til virkelig verdi over resultatet | Virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | Utpekt til virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | Totalt |
| Finansielle eiendeler | ||||||
| Kontanter og kontantekvivalenter (fordringer på sentralbanker) | 47 825 | 47 825 | ||||
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 337 237 | 337 237 | ||||
| Utlån til og fordringer på kunder | 5 034 719 | 1 107 262 | 6 141 981 | |||
| Obligasjoner og andre renteb. verdipapirer med fast avkastning | 608 782 | 608 782 | ||||
| Aksjer, andeler og andre verdipapirer med variabel avkastning | 134 130 | 15 192 | 149 322 | |||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | ||||
| Sum finansielle eiendeler | 5 419 781 | 134 130 | 608 782 | 1 107 262 | 15 192 | 7 285 146 |
| Finansiell gjeld | ||||||
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 129 831 | 129 831 | ||||
| Innskudd fra og gjeld til kunder | 5 155 834 | 5 155 834 | ||||
| Gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 1 095 339 | 1 095 339 | ||||
| Ansvarlig lånekapital | 40 347 | 40 347 | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | ||||
| Sum finansiell gjeld | 6 421 352 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 421 352 |
| 2024 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Regnskapspost | Amortisert kost | Virkelig verdi over resultatet | Utpekt til virkelig verdi over resultatet | Virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | Utpekt til virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | Totalt |
| Finansielle eiendeler | ||||||
| Kontanter og kontantekvivalenter (fordringer på sentralbanker) | 44 617 | 44 617 | ||||
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 172 046 | 172 046 | ||||
| Utlån til og fordringer på kunder | 4 370 149 | 1 042 158 | 5 412 307 | |||
| Obligasjoner og andre renteb. verdipapirer med fast avkastning | 585 263 | 585 263 | ||||
| Aksjer, andeler og andre verdipapirer med variabel avkastning | 154 687 | 28 526 | 183 213 | |||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | ||||
| Sum finansielle eiendeler | 4 586 812 | 154 687 | 585 263 | 1 042 158 | 28 526 | 6 397 446 |
| Finansiell gjeld | ||||||
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 119 587 | 119 587 | ||||
| Innskudd fra og gjeld til kunder | 4 613 422 | 4 613 422 | ||||
| Gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 813 713 | 813 713 | ||||
| Ansvarlig lånekapital | 40 368 | 40 368 | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | ||||
| Sum finansiell gjeld | 5 587 090 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 587 090 |
Note 23. Virkelig verdi finansielle instrumenter
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå. Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi:
- I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
- I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
- Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet.
| Virkelig verdi og bokført verdi av finansielle eiendeler og gjeld | 2025 | 2024 | ||
|---|---|---|---|---|
| Balanseført verdi | Virkelig verdi | Balanseført verdi | Virkelig verdi | |
| Finansielle eiendeler bokført til amortisert kost | ||||
| Kontanter og kontantekvivalenter (fordringer på sentralbanker) | 47 825 | 47 825 | 44 617 | 44 617 |
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner | 337 237 | 337 237 | 172 046 | 172 046 |
| Utlån til kunder (kun utlån vurdert til amortisert kost) | 5 091 267 | 5 091 267 | 4 399 464 | 4 399 464 |
| Sum finansielle eiendeler vurdert til amortisert kost | 5 476 329 | 5 476 329 | 4 616 127 | 4 616 127 |
| Finansiell gjeld bokført til amortisert kost | ||||
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 129 831 | 129 831 | 119 587 | 119 587 |
| Innskudd fra kunder | 5 155 834 | 5 155 834 | 4 613 422 | 4 613 422 |
| Gjeld stiftet ved utsedelse av verdipapirer | 1 095 339 | 1 101 706 | 813 713 | 816 366 |
| Ansvarlig lånekapital | 40 347 | 40 651 | 40 368 | 40 508 |
| Sum finansiell gjeld vurdert til amortisert kost | 6 421 352 | 6 428 023 | 5 587 090 | 5 589 883 |
| Nivåfordeling finansielle instrumenter (verdipapirer) | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Kvoterte priser i aktive markeder | Verdsettings-teknikk basert på observerbare markedsdata | Verdsettings-teknikk basert på ikke observerbare markedsdata | ||
| 2025 | ||||
| Total | ||||
| Verdipapirer til virkelig verdi over resultatet | 3 801 | 610 234 | 128 878 | 742 912 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | 15 192 | 15 192 | ||
| Sum eiendeler | 3 801 | 610 234 | 144 069 | 758 104 |
| Nivåfordeling finansielle instrumenter (utlån til kunder) | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Kvoterte priser i aktive markeder | Verdsettings-teknikk basert på observerbare markedsdata | Verdsettings-teknikk basert på ikke observerbare markedsdata | ||
| 2025 | ||||
| Total | ||||
| Utlån til kunder til virkelig verdi over resultatet | 0 | 0 | ||
| Utlån til kunder til virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | 1107262 | 1 107 262 | ||
| Sum eiendeler | 0 | 0 | 1 107 262 | 1 107 262 |
| Verdipapirer | Utlån til kunder | |||
|---|---|---|---|---|
| Virkelig verdi | Virkelig verdi | |||
| 2025 | over utvidet | over | ||
| Virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | Virkelig verdi over resultatet | resultat (OCI) | resultatet | |
| Avstemming av nivå 3 | ||||
| Inngående balanse | 28 567 | 154 646 | 1 042 155 | |
| Realisert resultatført gevinst/tap | 137 | |||
| Urealisert resultatført gevinst/tap | 7 456 | |||
| Valutakorreksjoner aksjer i utenlandsk valuta | ||||
| Realisert gevinst og tap i utvidet resultat (OCI) | 1 790 | |||
| Urealisert gevinst og tap i utvidet resultat (OCI) | -434 | 246 | ||
| Vekst | 64 861 | |||
| Investeringer/kjøp | 665 | 24 709 | ||
| Salg | -15 396 | -52 819 | ||
| Korrigering/reklassifisering fra nivå 3 til nivå 2 | -5 253 | |||
| Utgående balanse | 15 192 | 128 877 | 1 107 262 | 0 |
| Nivåfordeling finansielle instrumenter (verdipapirer) | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Kvoterte priser i aktive markeder | Verdsettings-teknikk basert på observerbare markedsdata | Verdsettings-teknikk basert på ikke observerbare markedsdata | ||
| 2024 | ||||
| Total | ||||
| Verdipapirer til virkelig verdi over resultatet | 585 263 | 154 646 | 739 909 | |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | 28 567 | 28 567 | ||
| Sum eiendeler | 0 | 585 263 | 183 213 | 768 476 |
| Verdipapirer | Utlån til kunder | |||
|---|---|---|---|---|
| 2024 | Virkelig verdi | Virkelig verdi | ||
| Virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | Virkelig verdi over resultatet | over utvidet | over | |
| Avstemming av nivå 3 | resultat (OCI) | resultatet | ||
| Inngående balanse | 36 506 | 80 987 | ||
| Realisert resultatført gevinst/tap | 81 | |||
| Urealisert resultatført gevinst/tap | 4 755 | |||
| Realisert gevinst og tap i utvidet resultat (OCI) | -106 | |||
| Urealisert gevinst og tap i utvidet resultat (OCI) | -329 | |||
| Investeringer/kjøp | 3 286 | 69 574 | ||
| Salg | -10 789 | -751 | ||
| Utgående balanse | 28 567 | 154 646 | 1 042 155 | |
| 2025 | Kursendring | |||
|---|---|---|---|---|
| Sensitivitetsanalyse for verdsettelse i nivå 3 (verdipapirer) | -20% | -10% | 10% | 20% |
| Verdipapirer til virkelig verdi over resultatet | 103 102 | 115 989 | 141 765 | 154 653 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | 12 153 | 13 673 | 16 711 | 18 230 |
| Sum eiendeler | 115 255 | 129 662 | 158 476 | 172 883 |
| 2025 | Kursendring | |||
|---|---|---|---|---|
| Sensitivitetsanalyse for verdsettelse i nivå 3 (utlån til kunder) | -20% | -10% | 10% | 20% |
| Utlån til kunder til virkelig verdi over resultatet | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utlån til kunder til virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | 885 810 | 996 536 | 1 217 988 | 1 328 714 |
| Sum eiendeler | 885 810 | 996 536 | 1 217 988 | 1 328 714 |
| 2024 | Kursendring | |||
|---|---|---|---|---|
| Sensitivitetsanalyse for verdsettelse i nivå 3 (verdipapirer) | -20% | -10% | 10% | 20% |
| Verdipapirer til virkelig verdi over resultatet | 123 717 | 139 181 | 170 111 | 185 575 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | 22 854 | 25 710 | 31 424 | 34 281 |
| Sum eiendeler | 146 570 | 164 892 | 201 534 | 219 856 |
| 2024 | Kursendring | |||
|---|---|---|---|---|
| Sensitivitetsanalyse for verdsettelse i nivå 3 (utlån til kunder) | -20% | -10% | 10% | 20% |
| Utlån til kunder til virkelig verdi over resultatet | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utlån til kunder til virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | 833 724 | 937 940 | 1 146 371 | 1 250 586 |
| Sum eiendeler | 833 724 | 937 940 | 1 146 371 | 1 250 586 |
Note 24. Utlån til kredittinstitusjoner
| 2025 | 31/12/2025 | 31/12/2024 |
|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstiusjoner uten avtalt løpetid eller oppsigelsesfrist | 232 919 | 96 249 |
| Utlån til og fordringer på kredittinstiusjoner med avtalt løpetid eller oppsigelsesfrist 1) | 104 318 | 75 797 |
| Sum utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 337 237 | 172 046 |
1) Utlån med avtalt løpetid gjelder:
Selgerkreditt - banken er pliktig til å finansiere minst 10% av lånebeløpet som er overført til Verd Boligkreditt iht finansieringsprogrammet til deltakerbankene.
Medlemsinnskudd KFS - 3% medlemsinnskudd på obligasjonslån i KFS som tilbakebetales når lånet er innfridd.
Verd Boligkreditt AS:
Tolga-Os Sparebank inngått avtale om juridisk salg av utlån med høy sikkerhet og pant i eiendom til Verd Boligkreditt AS(Verd). Verd Boligkreditt eies og brukes av bankene i LOKALBANK. I henhold til inngått forvaltningsavtale med Verd står banken for forvaltning av utlånene og opprettholder også kundekontakten. Banken mottar et vederlag i form av provisjon for de plikter som følger med forvaltningen av lånene. Banken har vurdert de regnskapsmessige konsekvensene slik at det vesentligste av risiko og fordeler ved eierskap knyttet til de solgte utlånene er overført, og det innebærer full fraregning. Mottatt vederlag for lån som er overført til Verd tilsvarer bokført verdi av hovedstol inkl. påløpte renter og vurderes å samsvare med lånenes virkelige verdi på overføringstidspunktet. Banken har en utlånsportefølje på 941,1 MNOK pr. 31.12.25 i Verd.
Banken har gjennom aksjonæravtale et eierskap i Verd som reflekterer den andelen banken har tilført den samlede utlånsporteføljen
Hvis Verd får tap på overtatte lån har de en viss motregningsrett i provisjoner fra samtlige banker som har overført lån. Det foreligger dermed en begrenset gjenværende involvering knyttet til solgte utlån ved mulig begrenset avregning av tap mot provisjon. Denne motregningsadgangen anses imidlertid ikke å være av en slik karakter at den endrer på konklusjonen om at det vesentlige av risiko og fordeler ved eierskap er overført. Banken plikter imidlertid å finansiere 10 % av det lånevolumet banken har overført Verd, og pr 31.12.25 utgjør denne finansieringen 95,5 MNOK.
De lånene som er overført til Verd er svært godt sikret og har en svært liten tapssannsynlighet.
Bankens eierandel i Verd fremgår av note 4.
Note 25. Sertifikater og obligasjoner
| 2025 | Kostpris | Virkelig verdi | Bokført verdi |
|---|---|---|---|
| Obligasjonsportefølje | |||
| Stat / statsgaranterte | 129 997 | 131 038 | 131 038 |
| Kommune / fylke | 149 210 | 150 594 | 150 594 |
| Bank og finans | 87 252 | 88 466 | 88 466 |
| Obligasjoner med fortrinsrett | 236 407 | 238 683 | 238 683 |
| Industri | 0 | 0 | |
| Sum obligasjonsportefølje | 602 867 | 608 781 | 608 781 |
| Herav børsnoterte verdipapirer | 344 284 | 347 173 | 347 173 |
| 2024 | Kostpris | Virkelig verdi | Bokført verdi |
|---|---|---|---|
| Obligasjonsportefølje | |||
| Stat / statsgaranterte | 125 490 | 124 565 | 124 565 |
| Kommune / fylke | 135 947 | 136 913 | 136 913 |
| Bank og finans | 85 872 | 87 098 | 87 098 |
| Obligasjoner med fortrinsrett | 234 406 | 236 688 | 236 688 |
| Industri | 0 | 0 | |
| Sum obligasjonsportefølje | 581 714 | 585 263 | 585 263 |
| Herav børsnoterte verdipapirer | 354 627 | 355 506 | 355 506 |
| Herav Oslo Børs (ABM) | |||
Bankens sertifikater og obligasjoner er klassifisert til virkelig verdi over ordinært resultat, som innebærer at porteføljen verdsettes til virkelig verdi, og løpende endringer i verdiene samt realiserte kursgevinster/-tap blir bokført over ordinært resultat.
| 2025 Kredittkvalitet Sertifikater og obligasjoner | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsportfølje | |||||
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Herav utlån til virkelig verdi | Sum utlån |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 608 781 | 608 781 | 608 781 | ||
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 0 | ||||
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 0 | ||||
| Misligholdt og tapsutsatt (risikoklasse 11-12) | 0 | ||||
| Sum obligasjonsportefølje | 608 781 | 0 | 0 | 608 781 | 608 781 |
| Nedskrivninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sum obligasjonsportefølje til balanseført verdi | 608 781 | 0 | 0 | 608 781 | 608 781 |
| 2024 Kredittkvalitet Sertifikater og obligasjoner | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsportfølje | |||||
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Herav utlån til virkelig verdi | Sum utlån |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 585 263 | 585 263 | 585 263 | ||
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 0 | ||||
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 0 | ||||
| Misligholdt og tapsutsatt (risikoklasse 11-12) | 0 | ||||
| Sum obligasjonsportefølje | 585 263 | 0 | 0 | 585 263 | 585 263 |
| Nedskrivninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sum obligasjonsportefølje til balanseført verdi | 585 263 | 0 | 0 | 585 263 | 585 263 |
Note 26. Aksjer, egenkapitalbevis og fond til virkelig verdi over resultatet
| 2025 | 2024 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Org.nr. | Antall | Kostpris | Bokført verdi | Mottatt utbytte | Antall | Kostpris | Bokført verdi | Mottatt utbytte | |
| Sum sertifikat og obligasjoner | 0 | 602 867 | 608 781 | 0 | 0 | 581 714 | 585 263 | 0 | |
| Gjensidige Forsikring ASA | 995 568 217 | 10 500 | 682 | 3 171 | 105 | 10 500 | 682 | 2 111 | 92 |
| Brage Finans AS | 995 610 760 | 788 674 | 15 178 | 26 886 | 796 800 | 15 336 | 24 927 | ||
| Verd Boligkreditt AS | 994 322 427 | 48 889 | 51 941 | 53 476 | 826 | 34 325 | 36 468 | 37 348 | 327 |
| Frende Holding AS | 991 410 325 | 58 695 | 36 321 | 38 942 | 1 302 | 43 839 | 27 110 | 26 469 | 847 |
| Balder Betaling AS | 918 693 009 | 285 405 | 9 473 | 8 749 | 285 405 | 9 473 | 8 749 | ||
| Norne Securities AS | 992 881 828 | 88 982 | 742 | 760 | 51 | 88 982 | 742 | 724 | |
| Frendegruppen AS | 832 935 212 | 249 | 25 | 25 | |||||
| Sum aksjer til virkelig verdi over resultatet | 114 363 | 132 010 | 2 285 | 89 812 | 100 328 | 1 266 | |||
| Toten Sparebank | 937 887 787 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 |
| Sparebank1Østlandet | 920 426 530 | 3 060 | 165 | 630 | 32 | 3 060 | 165 | 482 | 0 |
| Sparebanken Øst | 937 888 937 | 5 000 | 273 | 401 | 32 | 5 000 | 273 | 360 | 27 |
| Jæren Sparebank | 937 895 976 | 1 800 | 198 | 700 | 36 | 1 800 | 198 | 590 | 29 |
| Næringsbanken | 917 850 984 | 2 349 | 82 | 7 | 0 | 2 349 | 82 | 7 | 0 |
| Flekkefjord Sparebank | 937 894 627 | 2 832 | 307 | 344 | 13 | 2 832 | 307 | 317 | 0 |
| Sum egenkapitalbevis til virkelig verdi over resultatet | 1 025 | 2 082 | 113 | 1 025 | 1 757 | 81 | |||
| Fondsforvaltning Pluss kort likv.II | 0 | 0 | 0 | 0 | 52 661 | 52 561 | 0 | ||
| Sum verdipapirer til virkelig verdi over resultatet | 718 255 | 742 873 | 725 212 | 739 909 |
Note 27. Aksjer og egenkapitalbevis til virkelig verdi over utvidet resultat
| 2025 | 2024 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Org.nr. | Antall | Kostpris | Bokført verdi | Mottatt utbytte | Antall | Kostpris | Bokført verdi | Mottatt utbytte | |
| Skandinavisk Data Center A/S | utenlandsk | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 932 | 5 373 | 6 760 | 0 |
| Eika Boligkreditt AS | 885 621 252 | 1 981 537 | 8 333 | 8 174 | 0 | 3 610 171 | 15 182 | 14 741 | 0 |
| Eiendomskreditt AS | 979 391 285 | 12 628 | 1 350 | 1 768 | 211 | 12 628 | 1 350 | 2 222 | 222 |
| Kredittforeningen for Sparebanker | 986 918 930 | 690 | 711 | 926 | 17 | 690 | 711 | 887 | 35 |
| VN Norge AS | 821 083 052 | 814 | 8 | 127 | 223 | 814 | 8 | 400 | 362 |
| VN Norge Forvaltning AS | 918 056 076 | 8 | 0 | 13 | 33 | 8 | 0 | 41 | 48 |
| LB Selskapet AS | 923 665 617 | 2 000 | 200 | 200 | 0 | 2 000 | 200 | 200 | 0 |
| Bunåva | 995 183 370 | 500 | 500 | 1 | 0 | 500 | 500 | 1 | 0 |
| Rørosregionen Næringshage | 989 618 660 | 200 | 200 | 0 | 0 | 200 | 200 | 0 | 0 |
| Os Eiendomsutvikling | 916 785 046 | 300 | 300 | 150 | 0 | 300 | 300 | 150 | 0 |
| Torvbygget Tynset | 914 170 575 | 1 | 41 | 41 | 0 | 1 | 41 | 41 | 0 |
| Tolga 2020 | 918 286 748 | 515 | 515 | 515 | 0 | 515 | 515 | 515 | 0 |
| Kalvkroken Boligområde | 920 505 392 | 2 | 10 | 0 | 0 | 2 | 10 | 0 | 0 |
| Spama AS | 916 148 690 | 45 | 5 | 70 | 0 | 45 | 5 | 70 | 11 |
| Hummelfjell AS | 926 334 085 | 390 | 704 | 704 | 0 | 390 | 39 | 39 | 0 |
| Jakobsåsen AS | 992 753 161 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 0 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 0 |
| Sum aksjer til virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) | 15 377 | 15 189 | 484 | 26 934 | 28 567 | 676 | |||
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balanseført verdi 31.12. forrige år | 28 567 | 36 506 |
| Tilgang | 665 | 3 286 |
| Avgang | -15 399 | -10 789 |
| Utvidet resultat | 1 356 | -435 |
| Urealisert verdiregulering (OCI) | - | |
| Valutakorreksjoner | - | |
| Realisert kursgevinst/-tap (OCI) | - | |
| Balanseført verdi 31.12. | 15 189 | 28 567 |
Note 28. Varige driftsmidler
| Utstyr og transportmidler | Leierettigheter | Fast eiendom | Tekniske Innstallasjoner | Sum | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kostpris pr. 01.01.2025 | 11 695 | 8 992 | 29 309 | 4 417 | 54 413 |
| Tilgang | 745 | 829 | 1 574 | ||
| Avgang til kostpris | 0 | 0 | 0 | ||
| Utrangert til kostpris | 0 | 0 | 0 | ||
| Kostpris pr. 31.12.2025 | 12 440 | 8 992 | 30 138 | 4 417 | 55 987 |
| Akkumulerte av- og nedskrivninger pr. 31.12.2025 | 9 787 | 3 866 | 15 806 | 3 561 | 33 020 |
| Avhending IFRS16 jfr note 40 | 296 | 296 | |||
| Bokført verdi pr. 31.12.2025 | 2 653 | 4 830 | 14 332 | 856 | 22 671 |
| Kostpris pr. 01.01.2024 | 9 623 | 4 514 | 26 756 | 4 004 | 44 897 |
| Tilgang | 2 072 | 4 478 | 2 553 | 413 | 9 516 |
| Avgang til kostpris | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utrangert til kostpris | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kostpris pr. 31.12.2024 | 11 695 | 8 992 | 29 309 | 4 417 | 54 413 |
| Akkumulerte av- og nedskrivninger pr. 31.12.2024 | 8 909 | 2 403 | 15 266 | 3 380 | 29 958 |
| Bokført verdi pr. 31.12.2024 | 2 786 | 6 589 | 14 043 | 1 037 | 24 455 |
| Avskrivninger 2025 | 878 | 1 463 | 540 | 181 | 3 062 |
| Avskrivninger 2024 | 809 | 1 016 | 528 | 154 | 2 508 |
| Avskrivningstider | 3-10 år | 10-30 år | 10 år |
Note 29. Andre eiendeler
| Andre eiendeler | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Eiendeler ved utsatt skatt | 0 | 670 |
| Opptjente, ikke motatte inntekter | 837 | 995 |
| Forskuddsbetalte, ikke påløpte kostnader | 6 652 | 4 258 |
| Andre eiendeler | 1 967 | 1 871 |
| Sum andre eiendeler | 9 455 | 7 795 |
Note 30. Innlån fra kredittinstitusjoner
| Innlån fra kredittinstitusjoner | 2025 | Rente | 2024 | Rente |
|---|---|---|---|---|
| Innlån fra kredittinstitusjoner til amortisert kost | 129 831 | 5.13% | 119 587 | 6.84% |
| Sum innlån fra kredittinstitusjoner | 129 831 | 119 587 |
Rentesatsene er vist som gjennomsnittlig effektiv rente beregnet på avkastning gjennom året fordelt på gjennomsnittlig beholdning. Innskudd formidlet via Fixrate AS på 160,9 ill. kroner er lagt til innskudd fra kunder.
Utdeling av jubileumsgave til Os Røde Kors
Note 31. Innskudd fra kunder
| Innskudd fra kunder | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Innskudd fra og gjeld til kunder til amortisert kost | 5 155 834 | 4 613 422 |
| Sum innskudd fra kunder | 5 155 834 | 4 613 422 |
| Innskudd fordelt etter geografiske områder | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Kontorkommunene | 2 765 767 | 2 469 833 |
| Kommuner tett opp mot primærområde | 327 817 | 285 084 |
| Utlandet | 19 104 | 27 569 |
| Øvrige | 2 043 148 | 1 830 935 |
| Sum innskudd fra kunder | 5 155 834 | 4 613 422 |
| Innskudd fordelt etter kundesektorer | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Lønnstakere m.v. | 3 580 872 | 3 455 273 |
| Offentlig sektor | 261 308 | 50 098 |
| Finansiell sektor | 174 963 | 140 884 |
| Næringssektorer | 1 138 691 | 967 168 |
| Sum innskudd fra kunder | 5 155 834 | 4 613 422 |
| Spesifikasjon av næringssektorene | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Primærnæringer | 232 825 | 164 479 |
| Industri | 62 722 | 76 831 |
| Elektrisitet, gass, damp, vann | 33 250 | 116 667 |
| Bygg og anlegg | 152 233 | 72 816 |
| Varehandel | 74 202 | 14 292 |
| Eiendomsdrift-/omsetning | 198 863 | 199 906 |
| Øvrige næringer | 384 595 | 322 177 |
| Sum innskudd fra kunder | 1 138 690 | 967 168 |
Note 32. Obligasjonsgjeld og ansvarlig lånekapital
| Lånetype/ISIN | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sertifikat- og senior obligasjonslån | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | Bokført verdi '31.12.2025 | Bokført verdi '31.12.2024 | Rentevilkår |
| NO0011108938 | 9/24/2021 | 9/24/2025 | 0 | 0 | 150 000 | 3 mnd. NIBOR + 0,50 bp |
| NO0012519034 | 5/5/2022 | 5/23/2025 | 0 | 0 | 60 000 | 3 mnd. NIBOR + 0,72 bp |
| NO0012837089 | 2/9/2023 | 2/9/2026 | 40 000 | 40 000 | 100 000 | 3 mnd. NIBOR + 1,10 bp |
| NO0013094953 | 12/7/2023 | 12/7/2026 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 3 mnd. NIBOR + 1,06 bp |
| NO0013220939 | 5/3/2024 | 5/3/2027 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 3 mnd. NIBOR + 0,72 bp |
| NO0013330613 | 9/11/2024 | 9/11/2028 | 150 000 | 150 000 | 100 000 | 3 mnd. NIBOR + 0,82 bp |
| NO0013383356 | 10/28/2024 | 10/28/2027 | 100 000 | 100 000 | 50 000 | 3 mnd. NIBOR + 0,63 bp |
| NO0013427252 | 12/11/2024 | 12/11/2029 | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 3 mnd. NIBOR + 0,99 bp |
| NO0013629675 | 8/14/2025 | 2/14/2029 | 150 000 | 150 000 | 0 | 3 mnd. NIBOR + 0,60 bp |
| NO0013634451 | 8/20/2025 | 8/20/1930 | 150 000 | 150 000 | 0 | 3 mnd. NIBOR + 0,80 bp |
| NO0013708461 | 12/11/2025 | 2/11/1930 | 150 000 | 150 000 | 0 | 3 mnd. NIBOR + 0,66 bp |
| Påløpte renter | 5 339 | 3 713 | ||||
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 1 090 000 | 1 095 339 | 813 713 |
| Lånetype/ISIN | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig lånekapital | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | Bokført verdi '31.12.2025 | Bokført verdi '31.12.2024 | Rentevilkår |
| NO0012440991 | 2/11/2022 | 11/02/2032 | 40 000 | 40 000 | 40 000 | 3 mnd. NIBOR + 1,90 bp |
| Påløpte renter | 347 | 368 | ||||
| Sum ansvarlig lånekapital | 40 000 | 40 347 | 40 368 |
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2024 | Emittert | Forfalt/ innløst | Andre endringer | Balanse 31.12.2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Sertifikat- og obligasjonsgjeld | 813 713 | 550 000 | 270 000 | 1 626 | 1 095 339 |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 813 713 | 550 000 | 270 000 | 1 626 | 1 095 339 |
| Ansvarlige lån | 40 368 | 0 | 0 | -20 | 40 347 |
| Sum ansvarlig lånekapital | 40 368 | 0 | 0 | -20 | 40 347 |
Note 33. Annen Gjeld
| Annen gjeld | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Påløpte kostnader | 5 148 | 3 300 |
| Bankremisser | 10 | 51 |
| Arbeidsgiveravgift, finansskatt og merverdiavgift | 2 384 | 1 965 |
| Skattetrekk | 1 778 | 1 560 |
| Forpliktelser knyttet til leieavtaler | 5 179 | 6 898 |
| Leverandørgjeld | 2 964 | 2 346 |
| Formuesskatt | 2 300 | 2 100 |
| Avsatt til gaver | 597 | 319 |
| Annen gjeld ellers | 8 475 | 7 530 |
| Sum annen gjeld | 28 836 | 26 070 |
Note 34. Fondsobligasjonskapital
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Første tilbake-kallingsdato | Pålydende | Bokført verdi 31.12.2025 | Bokført verdi 31.12.2024 | Rentevilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NO0012440983 | 11.02.2022 | 22.02.2027 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 3 mnd. NIBOR + 3,25 % |
| Sum fondsobligasjonskapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | |||
| Endringer i fondsobligasjonskapital i perioden | Balanse 31.12.2024 | Emittert | Innløst | Balanse 31.12.2025 | ||
| Fondsobligasjonskapital | 25 000 | - | - | 25 000 | ||
| Sum endring i fondsobligasjonskapital | 25 000 | 0 | 0 | 25 000 |
Avtalevilkårene for fondsobligasjonene tilfredsstiller kravene i EUs CRR-regelverk, og fondsobligasjonene inngår i bankens kjernekapital for kapitaldekningsformål. Banken har som følge av dette en ensidig rett til å ikke betale tilbake renter eller hovedstol til investorene. Dette medfører at fondsobligasjonene ikke tilfredsstiller vilkårene til finansielle forpliktelser i IAS 32 Finansielle instrumenter - presentasjon og presenteres derfor i bankens egenkapital. Dette medfører videre at rentene knyttet til fondsobligasjonene ikke presenteres på regnskapslinjen Sum rentekostnader, men som en reduksjon i opptjent egenkapital. Fordelen av skattefradraget for rentene presenteres som en reduksjon av skattekostnaden i resultatregnskapet.
I henhold til bankens kapitalplan skal fondsobligasjonskapen forlenges.
Note 35. Eierandelskapital og eierstruktur
Bankens egenkapitalbevis er alle ført i en klasse, og utgjør 40 mill. kroner fordelt på 400.000 egenkapitalbevis pålydende kr 100,-. Eierandelskapitalen er tegnet høsten 2018 og har fått tildelt ISIN- kode NO001 0830136.
Utbyttepolitikk
Tolga-Os Sparebank har som mål å oppnå økonomiske resultater som gir egenkapitalbeviseierne tilfredsstillende og stabil avkastning, i form av utbytte og verdistigning på egenkapitalbevisene. Bankens overskudd etter skatt vil bli fordelt mellom egenkapitalbeviseierne og sparebankens fond i samsvar med deres relative andel av bankens egenkapital (eierbrøken). Egenkapitalbeviseiernes andel av overskuddet fordeles mellom utbytte og utjevningsfond. Ved fastsettelse av utbytte vil det bli tatt hensyn til bankens soliditet og forventet resultatutvikling i en normalisert markedssituasjon, behov for kjernekapital og hva som er forenelig med god forretningsskikk og eksterne rammebetingelser. Bankens utbyttepolitikk vil være grunnlaget for de vedtak som styret foreslår at generalforsamlingen vedtar.
| Eierandelsbrøk | 1/1/2025 | 1/1/2024 |
|---|---|---|
| Egenkapitalbevis | 40 000 | 40 000 |
| Overkursfond | 0 | 0 |
| Utjevningsfond | 14 224 | 13 048 |
| Sum eierandelskapital (A) | 54 224 | 53 048 |
| Sparebankens fond | 695 459 | 635 865 |
| Gavefond | 0 | 0 |
| Grunnfondskapital (B) | 695 459 | 635 865 |
| Fond for urealiserte gevinster | 12 086 | 1 494 |
| Fond for vurderingsforskjeller | 0 | 0 |
| Fondsobligasjoner | 25 000 | 25 000 |
| Avsatt utbytte og gaver | 5 500 | 4 600 |
| Sum egenkapital | 792 268 | 720 007 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 7.23% | 7.70% |
| Utbytte | 2025 | 2024 |
| Resultat pr egenkapitalbevis | 9.70 | 13.93 |
| Realiserte gevinster omdisponert fra FUG pr egenkapitalbevis | 0.58 | 0.15 |
| Foreslått kontantutbytte per egenkapitalbevis (i hele kr.) | 9.50 | 10.00 |
| Samlet foreslått kontantutbytte (i hele 1000 kr.) | 3 800 | 4 000 |
| Bokført egenkapital pr egenkapitalbevis | 139.60 | 137.89 |
| 20 største egenkapitalbeviseiere pr 31.12.2025 | Beholdning | Eierandel |
|---|---|---|
| A/L Nord-Østerdal Kraftlag | 40 200 | 10.05% |
| PJG AS | 33 000 | 8.25% |
| Felix Holding AS | 31 600 | 7.90% |
| Sund og Langen Holding AS | 13 500 | 3.38% |
| Os Kommune | 9 600 | 2.40% |
| Tolga Kommune | 9 600 | 2.40% |
| Oddvar Austbø | 8 400 | 2.10% |
| Johan Steen | 7 200 | 1.80% |
| Os Trekultur AS | 6 900 | 1.73% |
| Kjell Roar Nesset dødsbo | 6 900 | 1.73% |
| Signy Haugen | 6 900 | 1.73% |
| Nils Otto Enger | 6 900 | 1.73% |
| Lars Ivar Eide | 6 900 | 1.73% |
| Berit Vangen-Jordet Stubsjøen | 6 900 | 1.73% |
| Anne Helga Bjerkeseth Øian | 6 600 | 1.65% |
| Ingar Eide | 6 500 | 1.63% |
| RørosBanken | 6 500 | 1.63% |
| Stein Arne Storstrøm | 5 500 | 1.38% |
| Kikamo AS | 5 400 | 1.35% |
| Steinar Frorud Graveservice AS | 5 000 | 1.25% |
| Arne Sund | 5 000 | 1.25% |
| Sum 20 største egenkapitalbeviseiere | 235 000 | 58.75% |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 165 000 | 41.25% |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 400 000 | 100.00% |
| 20 største egenkapitalbeviseiere pr 31.12.2024 | Beholdning | Eierandel |
|---|---|---|
| A/L Nord-Østerdal Kraftlag | 40 200 | 10.05% |
| PJG AS | 33 000 | 8.25% |
| Felix Holding AS | 31 600 | 7.90% |
| Sund og Langen Holding AS | 13 500 | 3.38% |
| Os Kommune | 9 600 | 2.40% |
| Tolga Kommune | 9 600 | 2.40% |
| Oddvar Austbø | 8 400 | 2.10% |
| Johan Steen | 7 200 | 1.80% |
| Os Trekultur AS | 6 900 | 1.73% |
| Kjell Roar Nesset | 6 900 | 1.73% |
| Signy Haugen | 6 900 | 1.73% |
| Nils Otto Enger | 6 900 | 1.73% |
| Lars Ivar Eide | 6 900 | 1.73% |
| Berit Vangen-Jordet Stubsjøen | 6 900 | 1.73% |
| Anne Helga Bjerkeseth Øian | 6 600 | 1.65% |
| Davide Bugelli | 6 500 | 1.63% |
| Ingar Eide | 6 500 | 1.63% |
| RørosBanken | 6 500 | 1.63% |
| Stein Arne Storstrøm | 5 500 | 1.38% |
| Kikamo AS | 5 400 | 1.35% |
| Sum 20 største egenkapitalbeviseiere | 231 500 | 57.88% |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 168 900 | 42.23% |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 400 400 | 100.10% |
| Nærstående egenkapitalbeviseiere | 12/31/2025 | 12/31/2024 |
|---|---|---|
| PM-leder Esten Inge Hilmarsen | 100 | 100 |
| Sum ledende ansatte inkl personlig nærstående | 100 | 100 |
| Styreleder Bjørg Ryen | 200 | 200 |
| Nestleder Berit V. J. Stubsjøen | 6900 | 6900 |
| Styremedlem Ivar M. Often | 40200 | 0 |
| Sum styret inkl personlig nærstående | 47 300 | 7 100 |
| Oddvar Austbø | 8 400 | 8 400 |
| JFS Holding AS | 800 | 800 |
| Inger Johanne E. Simensen | 700 | 700 |
| Per Ivar Moberget | 500 | 500 |
| Kristian Horten | 400 | 400 |
| Bjørnar Tollan Jordet | 200 | 200 |
| Anne Berit Nordvang | 200 | 200 |
| Sum generalforsamlingen inkl personlig nærstående | 11 200 | 11 200 |
| Geografisk fordeling av egenkapitalbeviseierne | Ant. EK-bevis 31.12.2025 | %-andel 31.12.2025 | Ant. EK-bevis 31.12.2024 | %-andel 31.12.2024 |
|---|---|---|---|---|
| Tolga kommune | 114 046 | 28.5 % | 101 566 | 25.4 % |
| Tynset kommune | 83 750 | 20.9 % | 78 600 | 19.7 % |
| Os kommune | 39 300 | 9.8 % | 36 700 | 9.2 % |
| Drammen kommune | 31 600 | 7.9 % | 31 600 | 7.9 % |
| Elverum kommune | 25 300 | 6.3 % | 23 800 | 6.0 % |
| Oslo Kommune | 21 820 | 5.5 % | 14 400 | 3.6 % |
| Øvrige kommuner | 84 184 | 21.0 % | 113 334 | 28.3 % |
| Sum alle egenkapitalbeviseiere | 400 000 | 100.0 % | 400 000 | 100.0 % |
| Konsentrasjon - antall egenkapitalbevis pr eier | Ant. EK-bevis 31.12.2025 | Ant. eiere 31.12.2025 | Ant. EK-bevis 31.12.2024 | Ant. Eiere 31.12.2024 |
|---|---|---|---|---|
| 100 - 499 egenkapitalbevis | 19 550 | 102 | 20 150 | 106 |
| 500 - 999 egenkapitalbevis | 52 900 | 72 | 50 600 | 69 |
| 1.000 - 4.999 egenkapitalbevis | 92 550 | 50 | 98 150 | 50 |
| 5.000 - 9.999 egenkapitalbevis | 116 700 | 17 | 112 800 | 16 |
| 10.000 -> egenkapitalbevis | 118 300 | 4 | 118 300 | 4 |
| Sum alle egenkapitalbeviseiere | 400 000 | 245 | 400 000 | 245 |
Note 36. Resultat pr. egenkapitalbevis
| 12/31/2025 | 12/31/2024 | |
|---|---|---|
| Ordinært resultat etter skatt | 63 176 | 79 314 |
| Renter på fondsobligasjoner1 | -1 958 | -2 017 |
| Urealiserte verdiendringer i ordinært resultat overføres til FUG2 | -7 578 | -4 993 |
| Estimatavvik pensjon etter skatt | 0 | - |
| Andre egenkapitaltransaksjoner | 0 | - |
| Sum andel av resultatet til egenkapitalbeviseierne og sparebankens fond | 53 640 | 72 304 |
| Eierandelsbrøk | 7.23% | 7.70% |
| Andel av resultatet som er tilordnet bankens egenkapitalbeviseiere | 3 880 | 5 567 |
| Veid gjennomsnitt av antall utstedte egenkapitalbevis | 400 | 400 |
| Resultat pr egenkapitalbevis | 9.70 | 13.93 |
1) Skatteeffekten av renter på fondsobligasjoner er presentert i skattekostnaden
2) FUG = Fond for Urealiserte Gevinster
Note 37. Garantier
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Betalingsgarantier | 13 601 | 16 927 |
| Kontraktsgarantier | 13 058 | 33 888 |
| Lånegarantier | 0 | 0 |
| Andre garantier | 3 072 | 201 |
| Sum garantier overfor kunder | 29 731 | 51 016 |
| Garantiansvar (lånegarantier) Eika Boligkreditt | ||
| Saksgaranti | 27 | 0 |
| Tapsgaranti | 5 000 | 5 000 |
| Sum garantier overfor Eika Boligkreditt | 5 027 | 5 000 |
| Sum garantiansvar | 34 758 | 56 016 |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |||
|---|---|---|---|---|
| Garantier fordelt geografisk | Tusen kr | % | Tusen kr | % |
| Kontorkommunene | 19 582 | 56.3 % | 43 165 | 77.1 % |
| Kommuner tett opp mot primærområde | 7 321 | 21.1 % | 4 984 | 8.9 % |
| Øvrige kommuner | 7 856 | 22.6 % | 7 867 | 14.0 % |
| Sum garantier | 34 758 | 100.0 % | 56 016 | 100.0 % |
Garantiavtale med Eika Boligkreditt
Banken stiller garantier for lån som kundene har via Eika Boligkreditt (EBK). EBK har som vilkår at lånet er innenfor 75 % av panteobjektet. Bankens kunder har pr 31.12.2025 lån for 126,63 mill. kroner via EBK. Garantibeløpet til EBK er todelt:
1. Saksgaranti: Banken garanterer for hele lånebeløpet i perioden fra utbetaling til forutsatt pantesikkerhet for lånet har oppnådd rettsvern, og bankens depotavdeling har kontrollert og bekreftet dokumentasjonen. Saksgarantien er begrenset oppad til hele lånets hovedstol med tillegg av renter og omkostninger.
2. Tapsgaranti. Banken garanterer for ethvert tap som EBK blir påført som følge av misligholdte lån, med de begrensninger som følger nedenfor. Med «tap» menes restkravet mot lånekunden under det aktuelle lånet etter at alle tilhørende pantesikkerheter er realisert, og skal anses konstatert på det tidspunktet hvor alle tilhørende pantesikkerheter for et misligholdt lån er realisert og utbetalt til EBK. Bankens tapsgaranti dekker inntil 80 prosent av det tap som konstateres på hvert enkelt lån. Samlet tapsgaranti er begrenset oppad til 1 prosent av bankens til enhver tid samlede låneportefølje i EBK, likevel slik at (i) for låneporteføljer opp til 5 millioner kroner er tapsgarantien lik verdien av låneporteføljen og (ii) for låneporteføljer som overstiger 5 millioner kroner utgjør tapsgarantien minimum 5 millioner kroner, i alle tilfeller beregnet over de siste 4 kvartaler på rullerende basis. Dette betyr at dersom bankens andel av de tap som konstateres på hvert enkelt lån i sum overstiger nevnte grense, dekker EBK det overstigende. Bankens andel av tapet dekket av tapsgarantien kan derfor maksimalt bli 80 prosent, men dersom de samlede konstaterte tap overstiger rammen, blir andelen i sum lavere enn 80 prosent.
Rett til motregning i bankens provisjoner: Bankens ansvar for saksgaranti og tapsgaranti forfaller til betaling etter påkrav, men EBK kan også velge å motregne kravet i bankens fremtidige og forfalte, men ikke utbetalte provisjoner i henhold til provisjonsavtalen. Retten til motregning gjelder for en periode på inntil fire etterfølgende kvartaler fra den dato tapet ble konstatert. Normal praksis vil imidlertid være at banken tilbakefører lån som blir misligholdte hos EBK til egen balanse. Pr dato har det ikke vært behov for slike tilbakeføringer til Tolga-Os Sparebanks egen balanse. Lån som formidles via EBK er godt sikret, og misligholdssannsynligheten er lav. Likviditetsrisikoen knyttet til tilbakeføring av lån formidlet via EBK vurderes derfor som begrenset.
Likviditetsforpliktelse til og aksjonæravtale med Eika Boligkreditt
Likviditetsstøtte til EBK er regulert i avtale datert 10. mai 2012 om kjøp av obligasjoner med fortrinnsrett. Hovedtrekkene i avtalen er at eierbankene, så lenge de har utlånsportefølje i selskapet, under gitte forutsetninger er forpliktet til å tilføre EBK likviditet. Likviditetsforpliktelsen er begrenset til forfall på selskapets obligasjoner med fortrinnsrett utstedt under Euro Medium Term Covered Note Programme (EMTCN–Programme) og tilhørende swapavtaler de kommende tolv måneder. I den grad eierbankene har kjøpt obligasjoner med fortrinnsrett under likviditetsavtalen, uten at disse er tilbakebetalt, kommer de til fratrekk ved beregning av eierbankens gjenstående likviditetsforpliktelse. Den enkelte eierbanks likviditetsforpliktelse er primært begrenset til dens pro-rata andel av utstedelsesbeløpet, som beregnes på grunnlag av hver eierbanks andel av selskapets utlånsportefølje. Dersom en eller flere eierbanker unnlater å oppfylle sine likviditetsforpliktelser under avtalen, kan likviditetsforpliktelsen for øvrige eierbanker økes til inntil det dobbelte av deres opprinnelige pro-rata andel. Avtalen om kjøp av OMF kan under visse vilkår termineres. Det er knyttet betingelser til långiver i forhold til overpantsettelse. For obligasjoner med fortrinnsrett (OMF) som er tilordnet foretakets sikkerhetsmasse, gjelder krav om overpantsettelse på 5 prosent for lån som inngår i EMTCN- Programme. Dette innebærer at selskapet til enhver tid skal ha verdier i sin sikkerhetsmasse som utgjør minst 105 prosent av sum utestående obligasjoner med fortrinnsrett.
I tilknytning til at eierbankene i 2012 ble aksjonærer direkte i EBK etter utskillelsen fra Eika Gruppen AS, ble det etablert en aksjonæravtale som blant annet regulerer at eierskapet i selskapet på årlig basis skal rebalanseres. Dette vil sikre en årlig justering hvor eierandelen til den enkelte bank skal tilsvare eierbankens andel av utlånsbalansen i selskapet.
Note 38. Avsetning for exit-oppgjør Netcompany
Banken har sammen med ti andre banker i Lokalbanksamarbeidet sagt opp rammeavtalen med Netcompany Banking Services A/S for å migrere til Tietoevry. Ved utkonvertering før oppsigelsestidens utløp (31.12.2028) skal banken betale et exit-oppgjør.
Netcompany har fakturert banken 30,6 MNOK. Banken mener kontraktsmessig korrekt oppgjør er ca. 10,9 MNOK, basert på forventet utkonvertering i oktober 2026. Differansen skyldes uenighet om beregningsforutsetninger, herunder kostnadsbesparelser og beregningsgrunnlag.
Exit-oppgjøret kostnadsføres lineært over perioden fra oppsigelse (november 2025) til forventet utkonvertering (mars 2027). Ved årsavslutning 2025 er det avsatt 1,1 MNOK. Det er betydelig usikkerhet knyttet til endelig oppgjørsbeløp.
I tillegg påløper andre migreringskostnader på ca. 5,5 MNOK som kostnadsføres løpende i 2026. Plattformskiftet forventes å gi varige besparelser i IT-driftskostnader fra 2027.
Note 39. Leieavtaler
Bankens leiekontrakter
Tolga- Os Sparebank har leieavtaler for kontorene i Folldal Elverum og Hamar.
Kontorlokaler, Storgata 21 i Elverum Kommune. Avtalen løper til 30.06.2027 med mulighet på forlengelse på 5 år. Årlig leie er kr 507 680.
Kontorlokaler, Gruvvegen 5 i Folldal Kommune. Avtalen er oppsagt og løper til 30.10.2026. Årlig leie er kr 105 415.
Kontorlokaler, Vangsvegen 71 i Hamar Kommune. Avtalen løper i perioden 15.08.2024 til 15.08.2029 med mulighet på forlengelse på 5 år. Årlig leie er kr 982 560.
Brukseiendeler
Bankens leide eiendeler inkluderer kontorer og annen fast eiendom. Bankens bruksretteiendeler er kategorisert og presentert i tabellen under.
| Brukseiendeler | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Anskaffelseskost 1. januar | 8 992 | 4514 |
| Tilgang av bruksretteiendeler | 4478 | |
| Avhendinger | ||
| Overføringer og reklassifiseringer | - | |
| Omregningsdifferanser | - | |
| Anskaffelseskost 31. desember | 8 992 | 8 992 |
| Akkumulerte av-og nedskrivninger 1. januar 2025 | 2 403 | 1387 |
| Avskrivninger | 1 463 | 1016 |
| Nedskrivninger i perioden | 296 | |
| Avhendinger | ||
| Overføringer og reklassifiseringer | - | |
| Omregningsdifferanser | - | |
| Akkumulerte av- og nedskrivninger 31. desember | 4 162 | 2 404 |
| Balanseført verdi av bruksretteiendeler 31. desember | 4 830 | 6 588 |
| Laveste av gjenstående leieperiode eller økonomisk levetid | 0,8 år *) | 5,5 år |
| *) Leieforholdet i Folldal er oppsagt og løper til 30.10.26, endringer i laveste gjenstående leieperiode har derfor en stor reduksjon mot 2024. | ||
| Avskrivningsmetode | Lineær | Lineær |
Bruksretteiendelen er presentert sammen med øvrige driftsmidler/anleggsmidler i balanseoppstillingen. Leieforpliktelsen er presentert på linjen for annen gjeld.
| Leieforpliktelser | ||
|---|---|---|
| Udiskonterte leieforpliktelser og forfall av betalinger | 2025 | 2024 |
| Mindre enn 1 år | 1 595 | 1 598 |
| 1-2 år | 1 553 | 1 640 |
| 2-3 år | 1 592 | 1 683 |
| 3-4 år | 817 | 1 726 |
| 4-5 år | 886 | |
| Mer enn 5 år | 0 | 0 |
| Totale udiskonterte leieforpliktelser 31. desember | 5 557 | 7 533 |
| Endringer i leieforpliktelser | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Totale leieforpliktelser 31. desember fjoråret | 6 898 | 3 327 |
| Nye/endrede leieforpliktelser innregnet i perioden | -296 | 4 478 |
| Betaling av hovedstol | -1 634 | -1 080 |
| Betaling av renter | 0 | |
| Rentekostnad tilknyttet leieforpliktelser | 211 | 173 |
| Omregningsdifferanser | ||
| Totale leieforpliktelser 31. desember i år | 5 179 | 6 898 |
| Resultatvirkning i regnskapsåret: | 2025 | 2024 |
| Avskrivninger på bruksrettigheter | 1 463 | 1 016 |
| Rentekostnad leieforpliktelse | 211 | 173 |
Anvendte praktiske løsninger
Banken leier også PC-er, IT-utstyr og maskiner med avtalevilkår fra 1 til 3 år. Banken har besluttet å ikke innregne leieavtaler der den underliggende eiendelen har lav verdi, og innregner dermed ikke leieforpliktelser og bruksretteiendeler for noen av disse leieavtalene. I stedet kostnadsføres leiebetalingene når de inntreffer. Banken innregner ikke leieforpliktelser og bruksretteiendeler for kortsiktige leieavtaler.
Note 40. Hendelser etter balansedagen
Det er ikke fremkommet informasjon om vesentlige forhold som var inntruffet eller forelå allerede på balansedagen 31. desember 2025 og frem til styrets endelige behandling av årsregnskapet 10. mars 2026.
Note 41. Definisjon av nøkkeltall
| FORMEL | BEREGNINGER / GRUNNLAG (TNOK) |
|---|---|
| HIÅ | Antall dager i perioden |
| Antall dager i året | |
| RESULTAT ORD DRIFT ETTER SKATT I % AV FORVALTNINGSKAPITAL | |
| A | Resultat ord drift etter skatt |
| B | Gjennomsnittlig forvaltningskapital |
| (A*HIÅ)/B | Resultat etter skatt i % av gj.snittl. FVK |
| RESULTATFØRT TAP I PROSENT AV BRUTTO UTLÅN | |
| A | Kreditttap utlån og garantier |
| B | Brutto utlån til kunder |
| A/B | Resultatført tap i % av brto utlån |
| TAPSAVSETNINGER I % AV BRUTTO UTLÅN | |
| A | Avsetning kredittap |
| B | Brutto utlån til kunder |
| A/B | Tapsavsetning i % av brto utlån |
| KOSTNADER I % AV INNTEKTER JUSTERT FOR VERDIPAPIRER | |
| A | Netto rente- og kredittprovisjonsinntekter |
| B | Netto andre driftsinntekter |
| C | Utbytte, Netto verdiendring og gev/tap på valuta og fin. Instr |
| D | Sum driftskostnader (før tap på utlån) |
| D/(A+B-C) | Kostnader i % av inntekter justert for VP |
| KOSTNADER I % AV GJENNOMSNITTLIG FORVALTNINGSKAPITAL | |
| A | Sum driftskostnader (før tap på utlån) |
| B | Gjennomsnittlig forvaltningskapital |
| (A*HIÅ)/B | Kostnader i % av gj.snittl. FVK |
| EGENKAPITALAVKASTNING ORD DRIFT ETTER SKATT | |
| A | Resultat ord drift etter skatt |
| B | Rentekostnader på hybridkapital |
| C | Sum egenkapital IB (ekskl hybridkapital) |
| D | Sum egenkapital UB (ekskl hybridkapital) |
| ((A+B)*HIÅ)/((C+D)/2) | Egenkapitalavkastning ord drift etter skatt |
| EGENKAPITALAVKASTNING TOTALRESULTAT | |
| A | Totalresultat |
| B | Rentekostnader på hybridkapital |
| C | Sum egenkapital IB (ekskl hybridkapital) |
| D | Sum egenkapital UB (ekskl hybridkapital) |
| ((A+B)*HIÅ)/((C+D)/2) | Egenkapitalavkastning totalresultat |
| INNSKUDDSDEKNING | |
| A | UB Innskudd fra kunder |
| B | UB Brutto utlån til kunder |
| A/B | Innskuddsdekning |
| RENTENETTO I % AV GJ.SNITTLIG FORVALTN.KAPITAL | |
| A | Netto renteinntekter |
| B | Gjennomsnittlig forvaltningskapital |
| (A*HIÅ)/B | Rentenetto i % av gj.snitt FVK |
| EGENKAPITALBEVISPROSENT | |
| A | Sum egenkapital IB (ekskl hybridkapital) |
| B | Ufordelte fond, inkl perioderesultat |
| C | Avsatt utbytte/gaver |
| D | Eierandelskapital |
| D/(A+B+C) | Egenkapitalbevisprosent - pr IB i regnskapsåret |
| FORTJENESTE PR EGENKAPITALBEVIS | |
| A | Resultat etter skatt |
| B | Rentekostnader på hybridkapital |
| C | Urealisert verdiendring over resultat overført FUG |
| D | Egenkapitalbevisprosent |
| E | Antall utestående egenkapitalbevis |
| ((A+B+C)*D)/(E/1000) | Fortjeneste pr egenkapitalbevis |
| BOKFØRT EGENKAPITAL PR EK BEVIS | |
| A | Eierandelskapital |
| B | Utjevningsfond (ekskl kontantutbytte) |
| C | FUG, andel beviseiere |
| D = A+B+C | Sum egenkapital andel egenkapitalbeviseiere |
| E | Antall utestående egenkapitalbevis |
| D/E | Bokført egenkapital pr egenkapitalbevis (ekskl utbytteavsetning) |
| LIKVIDITETSINDIKATOR (LCR) | |
| A | Likvide aktiva |
| B | Netto likviditetsutgang innen 30 dager i stressscenario |
| A/B | LCR |

