Noter
Note 1 Generell informasjon
Tolga-Os Sparebank er en selvstendig sparebank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene utlån, betalingsformidling, sparing og plassering samt person- og skadeforsikring. Banken har hovedkontor på Tolga og avdelingskontorer i Os, Tynset, Elverum og Hamar. Alle tall er oppgitt i hele tusen med mindre noe annet er oppgitt. Regnskapet for 1. kvartal 2026 er ikke revidert, og overskuddet hittil i år er ikke inkludert i kapitaldekningen.
Note 2 Regnskapsprinsipper og -estimater
Regnskapsprinsipper
Regnskapet omfatter perioden 01.01.2026 - 31.03.2026 og er utarbeidet i samsvar med IAS 34 delårsrapportering. Kvartalsregnskapet er utarbeidet i henhold til gjeldende IFRS standarder og IFRIC fortolkninger. Kvartalsregnskapet omfatter ikke all informasjon som kreves i et fullstendig årsregnskap og bør leses i sammenheng med årsregnskapet for 2025.
Estimater og skjønnsmessige vurderinger.
Utarbeidelse av regnskap i overensstemmelse med generelt aksepterte regnskapsprinsipper krever at ledelsen i en del tilfeller tar forutsetninger og må anvende estimater og skjønnsmessige vurderinger. Estimater og skjønnsmessige vurderinger evalueres løpende og er basert på historiske erfaringer og forutsetninger om fremtidige hendelser som anses sannsynlig på balansetidspunktet. Det er knyttet usikkerhet til de forutsetninger og forventninger som ligger til grunn for de anvendte estimater og skjønnsmessige vurderinger.
Note 3 Kapitaldekning
| 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Egenkapitalbevis | 40 000 | 40 000 | 40 000 |
| Overkursfond | - | - | 0 |
| Sparebankens fond | 745 781 | 694 965 | 745 780 |
| Gavefond | - | - | 0 |
| Utjevningsfond | 14 541 | 14 224 | 14 541 |
| Fond for urealiserte gevinster | 17 982 | 12 086 | 17 968 |
| Sum egenkapital | 818 304 | 761 275 | 818 288 |
| Immaterielle eiendeler | - | - | - |
| Fradrag for forsvarlig verdsettelse | -769 | -787 | -758 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -17 030 | -11 961 | -19 829 |
| Ren kjernekapital | 800 504 | 748 527 | 797 701 |
| Fondsobligasjoner | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Fradrag i kjernekapital | 0 | - | 0 |
| Sum kjernekapital | 825 504 | 773 527 | 822 701 |
| Ansvarlig lånekapital | 40 000 | 40 000 | 40 000 |
| Fradrag i tilleggskapital | 0 | - | 0 |
| Sum tilleggskapital | 40 000 | 40 000 | 40 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 865 504 | 813 527 | 862 701 |
| 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | |||
| Stater | - | - | - |
| Lokal regional myndighet | 33 078 | 28 625 | 30 119 |
| Offentlig eide foretak | - | - | - |
| Institusjoner | 46 377 | 36 453 | 53 813 |
| Foretak | 239 770 | 344 396 | 218 660 |
| Massemarked | 90 120 | 253 519 | 90 855 |
| Pantsikkerhet eiendom | 2 638 646 | 2 066 448 | 2 506 331 |
| Forfalte engasjementer | 102 702 | 54 116 | 86 080 |
| Høyrisiko engasjementer | - | - | - |
| Eksponering mot etterstilt gjeld | 11 925 | 47 620 | 11 925 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 25 597 | 25 813 | 25 348 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 70 740 | 55 065 | 46 211 |
| Andeler verdipapirfond | - | 15 444 | - |
| Egenkapitalposisjoner | 157 144 | 137 804 | 140 531 |
| Øvrige engasjementer | 49 816 | 35 637 | 51 395 |
| CVA-tillegg | - | - | - |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 3 465 915 | 3 100 939 | 3 261 268 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 240 901 | 297 184 | 289 429 |
| Beregningsgrunnlag | 3 706 816 | 3 398 123 | 3 550 697 |
| Kapitaldekning i % | 23,35 % | 23,94 % | 24,30 % |
| Kjernekapitaldekning | 22,27 % | 22,76 % | 23,17 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 21,60 % | 22,03 % | 22,47 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 10,78 % | 11,14 % | 11,04 % |
Konsolidering av samarbeidende grupper
Fra 01.01.2018 skal alle banker rapportere kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper. Tolga-Os Sparebank har en samarbeidsavtale med Eika Boligkreditt som løper til porteføljen er nedbetalt, etter at samarbeidsavtalen med Eika-Gruppen utløp 31.12.2021. I tillegg er det samarbeidsavtaler med Brage Finans, Verd Boligkreditt, Norne Securities, Kredittbanken og Borea. Banken har en eierandel på 0,09% i Eika Boligkreditt, eierandel på 0,55% i Brage Finans, eierandel i Verd Boligkreditt er på 2,79%, eierandel i Norne på 0,48%, eierandel i Kredittbanken på 012% og 0,19 i Borea.%
| 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Ren kjernekapital | 796 774 | 745 711 | 794 067 |
| Kjernekapital | 830 450 | 780 375 | 828 035 |
| Ansvarlig kapital | 881 796 | 832 426 | 879 582 |
| Beregningsgrunnlag | 4 040 377 | 3 835 358 | 3 869 489 |
| Kapitaldekning i % | 21,82 % | 21,70 % | 22,73 % |
| Kjernekapitaldekning | 20,55 % | 20,35 % | 21,40 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 19,72 % | 19,44 % | 20,52 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 9,33 % | 9,53 % | 9,61 % |
Note 4 Transaksjoner med nærstående parter
Tolga-Os Sparebank har utbetalt 1 mill til en nærstående part, dette gjelder forskudd vedr utkjøp av tomter. For øvrig er det ikke gjennomført vesentlige transaksjoner med nærstående parter i 1. kvartal 2026.
Note 5 Nedskrivinger, tap, finansiell risiko
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholdssannsynlighet (PD) på innregningstidspunktet sammenlignet med misligholdssannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kreditttap over forventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivninger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivninger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivninger som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger,
makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
| 31.03.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 01.01.2025 | 684 | 1 238 | 6 562 | 8 484 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 29 | -350 | -154 | -475 |
| Overføringer til steg 2 | -9 | 113 | -175 | -72 |
| Overføringer til steg 3 | -66 | -130 | 784 | 589 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 67 | 3 | 46 | 116 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -50 | -50 | -1 190 | -1 290 |
| Konstaterte tap | - | - | - | |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -135 | -158 | 1 090 | 797 |
| Andre justeringer | 40 | -11 | 256 | 285 |
| Nedskrivninger Personmarkedet 31.03.2026 | 561 | 654 | 7 220 | 8 435 |
| 31.03.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 4 168 793 | 237 617 | 44 779 | 4 451 189 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 102 646 | -98 557 | -4 089 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -34 201 | 38 878 | -4 677 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -7 047 | -10 791 | 17 839 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 527 918 | 3 886 | 418 | 532 222 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -384 430 | -17 594 | -6 473 | -408 498 |
| Konstaterte tap | - | - | - | |
| Brutto utlån til personmarkedet 31.03.2026 | 4 373 678 | 153 439 | 47 797 | 4 574 914 |
| 31.03.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 01.01.2025 | 2 052 | 13 322 | 32 690 | 48 064 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 5 | -139 | 0 | -133 |
| Overføringer til steg 2 | -20 | 341 | - | 322 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 1 539 | 11 117 | 30 336 | 42 992 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -2 010 | -12 917 | -8 235 | -23 162 |
| Konstaterte tap | - | - | - | |
| Endet eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -13 | 177 | 25 | 188 |
| Andre justeringer | 6 | 0 | -24 562 | -24 555 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet31.03.2026 | 1 558 | 11 902 | 30 255 | 43 709 |
| 31.03.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 1 128 283 | 538 966 | 80 091 | 1 747 340 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 205 113 | -203 922 | -1 191 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -91 390 | 91 390 | - | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -4 879 | -1 570 | 6 449 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 61 800 | 18 860 | -0 | 80 660 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -88 993 | -98 437 | -7 733 | -195 162 |
| Konstaterte tap | 2 925 | 2 925 | ||
| Brutto utlån bedriftsmarkedet31.03.2026 | 1 209 934 | 345 288 | 80 541 | 1 635 763 |
| 31.03.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 01.01.2025 | 253 | 1 144 | 371 | 1 768 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 0 | -5 | - | -5 |
| Overføringer til steg 2 | 0 | 27 | - | 27 |
| Overføringer til steg 3 | - | - | - | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 124 | 2 019 | -1 944 | 199 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -200 | -1 113 | -8 | -1 321 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -30 | 29 | -0 | -2 |
| Andre justeringer | 2 | 0 | 4 291 | 4 292 |
| Nedskrivninger 31.03.2026 | 147 | 2 101 | 2 710 | 4 959 |
| 31.03.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2025 | 375 677 | 34 231 | 2 396 | 412 304 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 16 147 | -16 147 | -0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -21 025 | 21 025 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -0 | -58 | 58 | -0 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 103 564 | 385 | 0 | 103 949 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -37 838 | -2 554 | -5 546 | -45 938 |
| Brutto balanseførte engasjement 31.03.2026 | 436 525 | 36 882 | -3 092 | 470 315 |
| Individuelle nedskrivninger på utlån og garantier | 31.03.2026 | 31.03.2025 |
|---|---|---|
| Individuelle nedskrivninger ved begynnelsen av perioden | 39 624 | 15 681 |
| Økte individuelle nedskrivninger i perioden | 271 | 15 |
| Nye individuelle nedskrivninger i perioden | 784 | 303 |
| Tilbakeføring av individuelle nedskrivninger fra tidligere perioder | -495 | -2 013 |
| Konstaterte tap på lån som tidligere er nedskrevet | 0 | -1 000 |
| Individuelle nedskrivninger ved slutten av perioden | 40 185 | 12 986 |
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | 1 801 | 2 899 | -23 056 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | -1 925 | -14 | 27 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | 1 759 | -2 889 | -3 905 |
| Konstaterte tap i perioden, der det tidligere er | |||
| foretatt nedskrivinger i steg 3 | - | -866 | -2 429 |
| Konstaterte tap i perioden, der det ikke er | |||
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | -7 | -591 | |
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivinger | 17 | 0 | 192 |
| Tapskostnader i perioden | 1 651 | -878 | -29 762 |
Note 6 Kredittforringende engasjement
Mislighold over 90 dager
| 31.03.26 | 31.03.25 | 31.12.25 | |
|---|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 33 451 | 10 795 | 18 373 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 36 719 | 5 080 | 7 982 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -24 493 | -5 923 | -10 001 |
| Netto misligholdte engasjementer | 45 678 | 9 951 | 16 354 |
Andre kredittforringede
| 31.03.26 | 31.03.25 | 31.12.25 | |
|---|---|---|---|
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 20 593 | 27 748 | 27 641 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 43 619 | 17 252 | 70 873 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -15 691 | -7 064 | -29 623 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 48 521 | 37 936 | 68 892 |
Note 7 Fordeling av utlån
| 31.03.26 | 31.03.25 | 31.12.25 | |
|---|---|---|---|
| Landbruk | 626 633 | 601 411 | 667 331 |
| Industri | 43 032 | 34 978 | 44 704 |
| Elektrisitet, gass, damp, vann | 5 595 | 9 204 | 4 513 |
| Bygg, anlegg | 186 736 | 179 268 | 218 181 |
| Varehandel | 81 179 | 106 111 | 90 604 |
| Transport | 35 717 | 30 172 | 35 940 |
| Eiendomsdrift etc | 495 402 | 553 642 | 546 333 |
| Annen næring | 161 469 | 115 386 | 139 735 |
| Sum næring | 1 635 763 | 1 630 172 | 1 747 341 |
| Personkunder | 4 574 914 | 3 936 362 | 4 451 189 |
| Brutto utlån | 6 210 677 | 5 566 534 | 6 198 530 |
| Steg 1 nedskrivninger | -2 120 | -2 162 | -2 736 |
| Steg 2 nedskrivninger | -12 555 | -14 536 | -14 560 |
| Steg 3 nedskrivninger | -37 475 | -12 476 | -39 252 |
| Netto utlån til kunder | 6 158 527 | 5 537 361 | 6 141 981 |
| Utlån formidlet til Verd Boligkreditt AS | 925 484 | 729 273 | 941 094 |
| Utlån formidlet til Eika Boligkreditt AS | 118 253 | 187 158 | 126 632 |
| Totale utlån inkl. porteføljen i VBK/EBK | 7 202 263 | 6 453 791 | 7 209 708 |
Note 8 Segmentinformasjon
Tolga-Os Sparebank utarbeider p.t. ikke egne segmentregnskap for privat- og bedriftsmarked (PM/BM).
Utlån til kunder og innskudd fra kunder følges imidlertid opp på segmentene PM/BM.
| 1. kvartal 2026 | 1. kvartal 2025 | 2025 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BALANSE | PM | BM | Total | PM | BM | Total | PM | BM | Total |
| Utlån og fordringer på kunder | 4 576 061 | 1 634 616 | 6 210 677 | 3 936 362 | 1 630 172 | 5 566 534 | 4 451 189 | 1 747 341 | 6 198 530 |
| Innskudd fra kunder | 3 652 525 | 1 646 835 | 5 299 360 | 3 500 323 | 1 407 086 | 4 907 409 | 3 580 872 | 1 574 963 | 5 155 834 |
Note 9 Verdipapirer
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelses nivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
- I nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
- I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
- Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdivureringen blir vurdert opp imot siste kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
| 31.03.2026 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | - | 617 294 | - | 617 294 |
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 3 253 | 135 852 | - | 139 105 |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | - | - | 12 937 | 12 937 |
| Sum | 3 253 | 753 146 | 12 937 | 769 335 |
| Avstemming av engringer i nivå 3 | Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Virkelig verdi over resultat |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 15 192 | - |
| Realisert gevinst/tap | 4 | - |
| Urealisert gevinst/tap ført mot resultatet | - | - |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | 257 | - |
| Investering | - | - |
| Salg | (2 516) | - |
| Utgående balanse | 12 937 | - |
| 31.03.2025 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 587 582 | - | 587 582 | |
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 171 410 | - | 171 410 | |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | - | 27 967 | 27 967 | |
| Sum | - | 758 992 | 27 967 | 786 959 |
| Avstemming av endringer i nivå 3 | Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Virkelig verdi over resultat |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 28 567 | - |
| Realisert gevinst/tap | - | - |
| Urealisert gevinst/tap ført mot resultatet | - | - |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (600) | - |
| Investering | - | - |
| Salg | - | - |
| Utgående balanse | 27 967 | - |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Bokført verdi | Rente- | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | vilkår |
| Sertifikat- og obligasjonslån | |||||||
| NO0011108938 | 24.09.2021 | 24.09.2025 | - | - | 150 168 | - | 3 mnd. NIBOR + 0,50 bp |
| NO0012519034 | 05.05.2022 | 23.05.2025 | - | - | 36 189 | 0 | 3 mnd. NIBOR + 0,72 bp |
| NO0012837089 | 09.02.2023 | 09.02.2026 | 100 000 | - | 100 781 | 40 314 | 3 mnd. NIBOR + 1,10 bp |
| NO0013094953 | 07.12.2023 | 07.12.2026 | 100 000 | 100 320 | 100 383 | 100 351 | 3 mnd. NIBOR + 1,06 bp |
| NO0013220939 | 03.05.2024 | 03.05.2027 | 100 000 | 100 751 | 100 820 | 100 815 | 3 mnd. NIBOR + 0,72 bp |
| NO0013330613 | 11.09.2024 | 11.09.2028 | 150 000 | 150 419 | 100 307 | 150 417 | 3 mnd. NIBOR + 0,82 bp |
| NO0013383356 | 28.10.2024 | 28.10.2027 | 100 000 | 100 924 | 100 915 | 100 874 | 3 mnd. NIBOR + 0,63 bp |
| NO0013427252 | 11.12.2024 | 11.12.2029 | 150 000 | 150 433 | 150 476 | 150 431 | 3 mnd. NIBOR + 0,99 bp |
| No0013629675 | 14.08.2025 | 14.02.2029 | 150 000 | 150 865 | - | 150 852 | 3 mnd. NIBOR + 0,60 bp |
| NO0013634451 | 20.08.2025 | 20.08.2030 | 150 000 | 150 811 | - | 150 879 | 3 mnd. NIBOR + 0,80 bp |
| NO0013708461 | 11.12.2025 | 11.02.2030 | 150 000 | 150 980 | - | 150 408 | 3 mnd. NIBOR + 0,66 bp |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 1 150 000 | 1 055 504 | 840 038 | 1 095 339 | |||
| Bokført verdi | Rente- | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | vilkår |
| Ansvarlig lånekapital | |||||||
| NO0012440991 | 11.02.2022 | 11.02.2032 | 40 000 | 40 322 | 40 347 | 40 347 | 3 mnd. NIBOR + 1,90 bp |
| Sum ansvarlig lånekapital | 40 322 | 40 347 | 40 347 |
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2025 | Emitert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 31.03.2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 1 095 339 | - | -40 000 | 165 | 1 055 504 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 1 095 339 | - | - | 1 026 | 1 055 504 |
| Ansvarlige lån | 40 347 | - | - | -25 | 40 322 |
| Sum ansvarlig lån og fondsobligasjoner | 40 347 | - | - | -25 | 40 322 |
Egenkapitalbevis
Bankens egenkapitalbevis er alle ført i en - 1 - klasse og utgjør per 31.03.2026 40 mill delt på 400 000 egenkapitalbevis pålydende 100 kroner.
Eierandelsbrøk
Eierandelsbrøk for 2026, se tabell, er utregnet med utgangspunkt i eierandelsbrøk for 2025, justert for utbetalinger gjennom 2026.
| Eierandelsbrøk, morbank | ||
|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | 01.01.2026 | 01.01.2025 |
| Egenkapitalbevis | 40 000 | 40 000 |
| Overkursfond | - | - |
| Utjevningsfond | 14 541 | 14 224 |
| Sum eierandelskapital (A) | 54 541 | 54 224 |
| Sparebankens fond | 745 780 | 695 459 |
| Gavefond | - | - |
| Grunnfondskapital (B) | 745 780 | 695 459 |
| Fond for urealiserte gevinster | 17 968 | 12 086 |
| Fond for vurderingsforskjeller | 0 | 0 |
| Fondsobligasjon | 25 000 | 25 000 |
| Avsatt utbytte, gaver og konsernbidrag | 6 300 | 5 500 |
| Udisponert resultat | - | - |
| Sum egenkapital | 849 589 | 792 269 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 6,81 % | 7,23 % |
| Utbytte | ||
| Utbetalt utbytte per egenkapitalbevis (i hele kr.) | 9,50 | |
| Samlet utbytte (i hele tusen) | 3 800 |
De 20 største egenkapitalbeviseiere:
| 31.03.2026 | |||
|---|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel | |
| A/L Nord-Østerdal Kraftlag | 40 200 | 10,05 % | |
| PJG AS | 33 000 | 8,25 % | |
| Felix Holding AS | 31 600 | 7,90 % | |
| Sund og Langen Holding AS | 13 500 | 3,38 % | |
| Os Kommune | 9 600 | 2,40 % | |
| Tolga Kommune | 9 600 | 2,40 % | |
| Oddvar Austbø | 8 400 | 2,10 % | |
| Johan Steen | 7 200 | 1,80 % | |
| Os Trekultur AS | 6 900 | 1,73 % | |
| Kjell Roar Nesset dødsbo | 6 900 | 1,73 % | |
| Signy Haugen | 6 900 | 1,73 % | |
| Nils Otto Enger | 6 900 | 1,73 % | |
| Lars Ivar Eide | 6 900 | 1,73 % | |
| Berit Vangen-Jordet Stubsjøen | 6 900 | 1,73 % | |
| Anne Helga Bjerkeseth Øian | 6 600 | 1,65 % | |
| Ingar Eide | 6 500 | 1,63 % | |
| RørosBanken | 6 500 | 1,63 % | |
| Stein Arne Storstrøm | 5 500 | 1,38 % | |
| Kikamo AS | 5 400 | 1,35 % | |
| Steinar Frorud Graveservice AS | 5 000 | 1,25 % | |
| Arne Sund | 5000 | 1,25 % | |
| Sum 20 største | 235 000 | 58,75 % | |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 165 000 | 41,25 % | |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 400 000 | 100,00 % | |
| Antall bevis: | 400 000 |
| 31.03.2025 | |||
|---|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel | |
| A/L Nord-Østerdal Kraftlag | 40 200 | 10,05 % | |
| PJG AS | 33 000 | 8,25 % | |
| Felix Holding AS | 31 600 | 7,90 % | |
| Sund og Langen Holding AS | 13 500 | 3,38 % | |
| Os Kommune | 9 600 | 2,40 % | |
| Tolga Kommune | 9 600 | 2,40 % | |
| Oddvar Austbø | 8 400 | 2,10 % | |
| Johan Steen | 7 200 | 1,80 % | |
| Os Trekultur AS | 6 900 | 1,73 % | |
| Kjell Roar Nesset | 6 900 | 1,73 % | |
| Signy Haugen | 6 900 | 1,73 % | |
| Nils Otto Enger | 6 900 | 1,73 % | |
| Lars Ivar Eide | 6 900 | 1,73 % | |
| Berit Vangen-Jordet Stubsjøen | 6 900 | 1,73 % | |
| Anne Helga Bjerkeseth Øian | 6 600 | 1,65 % | |
| Davide Bugelli | 6 500 | 1,63 % | |
| Ingar Eide | 6 500 | 1,63 % | |
| RørosBanken | 6 500 | 1,63 % | |
| Stein Arne Storstrøm | 5 500 | 1,38 % | |
| Kikamo AS | 5 400 | 1,35 % | |
| Sum 20 største | 231 500 | 57,88 % | |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 168 500 | 42,13 % | |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 400 000 | 100,00 % | |
| Antall bevis: | 400 000 |
Note 11 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke forekommet hendinger etter utløpet av perioden som medfører justeringer av, eller tilleggsopplysninger i regnskapet eller i noter til regnskapet.

