Noter
Note 1 Generell informasjon
Tolga-Os Sparebank er en selvstendig sparebank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene utlån, betalingsformidling, sparing og plassering samt person- og skadeforsikring. Banken har hovedkontor på Tolga og avdelingskontorer i Os, Tynset, Elverum og Hamar. Alle tall er oppgitt i hele tusen med mindre noe annet er oppgitt. Regnskapet for 2. kvartal 2026 er ikke revidert, og overskuddet hittil i år er ikke inkludert i kapitaldekningen.
Note 2 Regnskapsprinsipper og -estimater
Regnskapsprinsipper
Regnskapet omfatter perioden 01.01.2026 - 30.06.2026 og er utarbeidet i samsvar med IAS 34 delårsrapportering. Kvartalsregnskapet er utarbeidet i henhold til gjeldende IFRS standarder og IFRIC fortolkninger. Kvartalsregnskapet omfatter ikke all informasjon som kreves i et fullstendig årsregnskap og bør leses i sammenheng med årsregnskapet for 2025.
Estimater og skjønnsmessige vurderinger.
Utarbeidelse av regnskap i overensstemmelse med generelt aksepterte regnskapsprinsipper krever at ledelsen i en del tilfeller tar forutsetninger og må anvende estimater og skjønnsmessige vurderinger. Estimater og skjønnsmessige vurderinger evalueres løpende og er basert på historiske erfaringer og forutsetninger om fremtidige hendelser som anses sannsynlig på balansetidspunktet. Det er knyttet usikkerhet til de forutsetninger og forventninger som ligger til grunn for de anvendte estimater og skjønnsmessige vurderinger.
Note 3 Kapitaldekning
| 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Egenkapitalbevis | 40 000 | 40 000 | 40 000 |
| Overkursfond | - | - | 0 |
| Sparebankens fond | 745 781 | 694 467 | 745 780 |
| Gavefond | - | - | 0 |
| Utjevningsfond | 14 541 | 14 224 | 14 541 |
| Fond for urealiserte gevinster | 17 429 | 12 503 | 17 968 |
| Sum egenkapital | 817 751 | 761 194 | 818 288 |
| Immaterielle eiendeler | - | - | - |
| Fradrag for forsvarlig verdsettelse | -880 | -802 | -758 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -16 847 | -11 680 | -19 829 |
| Ren kjernekapital | 800 024 | 748 712 | 797 701 |
| Fondsobligasjoner | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Fradrag i kjernekapital | 0 | - | 0 |
| Sum kjernekapital | 825 024 | 773 712 | 822 701 |
| Ansvarlig lånekapital | 90 000 | 40 000 | 40 000 |
| Fradrag i tilleggskapital | 0 | - | 0 |
| Sum tilleggskapital | 90 000 | 40 000 | 40 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 915 024 | 813 712 | 862 701 |
| 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | |||
| Stater | - | - | - |
| Lokal regional myndighet | 30 069 | 28 906 | 30 119 |
| Offentlig eide foretak | - | - | - |
| Institusjoner | 76 564 | 44 409 | 53 813 |
| Foretak | 239 954 | 216 204 | 218 660 |
| Massemarked | 89 638 | 80 110 | 90 855 |
| Pantsikkerhet eiendom | 2 668 078 | 2 427 259 | 2 506 331 |
| Forfalte engasjementer | 105 102 | 70 666 | 86 080 |
| Høyrisiko engasjementer | - | - | - |
| Eksponering mot etterstilt gjeld | 11 925 | 11 925 | 11 925 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 25 354 | 25 733 | 25 348 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 44 689 | 46 781 | 46 211 |
| Andeler verdipapirfond | 28 359 | 13 312 | - |
| Egenkapitalposisjoner | 156 358 | 143 882 | 140 531 |
| Øvrige engasjementer | 67 590 | 57 557 | 51 395 |
| CVA-tillegg | - | - | - |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 3 543 680 | 3 166 744 | 3 261 268 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 289 429 | 257 116 | 289 429 |
| Beregningsgrunnlag | 3 833 109 | 3 423 860 | 3 550 697 |
| Kapitaldekning i % | 23,87 % | 23,77 % | 24,30 % |
| Kjernekapitaldekning | 21,52 % | 22,60 % | 23,17 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 20,87 % | 21,87 % | 22,47 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 10,43 % | 10,71 % | 11,04 % |
Konsolidering av samarbeidende grupper
Fra 01.01.2018 skal alle banker rapportere kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper. Tolga-Os Sparebank har en samarbeidsavtale med Eika Boligkreditt som løper til porteføljen er nedbetalt, etter at samarbeidsavtalen med Eika-Gruppen utløp 31.12.2021. I tillegg er det samarbeidsavtaler med Brage Finans, Verd Boligkreditt, Norne Securities, Kredittbanken og Borea. Banken har en eierandel på 0,08% i Eika Boligkreditt, eierandel på 0,54% i Brage Finans, eierandel i Verd Boligkreditt er på 2,79%, eierandel i Norne på 0,48%, eierandel i Kredittbanken på 0,12% og 0,19% i Borea.
| 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Ren kjernekapital | 795 599 | 745 368 | 794 067 |
| Kjernekapital | 829 175 | 779 756 | 828 035 |
| Ansvarlig kapital | 930 389 | 831 759 | 879 582 |
| Beregningsgrunnlag | 4 179 037 | 3 750 823 | 3 869 489 |
| Kapitaldekning i % | 22,26 % | 22,18 % | 22,73 % |
| Kjernekapitaldekning | 19,84 % | 20,79 % | 21,40 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 19,04 % | 19,87 % | 20,52 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 9,02 % | 9,23 % | 9,61 % |
Note 4 Transaksjoner med nærstående parter
Tolga-Os Sparebank har utbetalt 1 mill til en nærstående part, dette gjelder forskudd vedr utkjøp av tomter. For øvrig er det ikke gjennomført vesentlige transaksjoner med nærstående parter i 2. kvartal 2026.
Note 5 Nedskrivinger, tap, finansiell risiko
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholdssannsynlighet (PD) på innregningstidspunktet sammenlignet med misligholdssannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kreditttap over forventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivninger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivninger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivninger som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger,
makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 01.01.2025 | 684 | 1 238 | 6 562 | 8 484 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 29 | -358 | -154 | -482 |
| Overføringer til steg 2 | -6 | 133 | -160 | -32 |
| Overføringer til steg 3 | -66 | -157 | 735 | 512 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 70 | 4 | 112 | 187 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -104 | -218 | -1 292 | -1 614 |
| Konstaterte tap | - | - | - | |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -136 | -130 | 849 | 584 |
| Andre justeringer | 134 | 5 | 252 | 391 |
| Nedskrivninger Personmarkedet 30.06.2026 | 606 | 518 | 6 905 | 8 029 |
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2026 | 4 168 793 | 237 617 | 44 779 | 4 451 189 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 122 752 | -118 686 | -4 066 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -37 480 | 41 734 | -4 254 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -9 531 | -12 886 | 22 418 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 1 083 462 | 17 206 | 415 | 1 101 084 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -770 799 | -34 793 | -6 338 | -811 930 |
| Konstaterte tap | - | - | - | |
| Brutto utlån til personmarkedet 30.06.2026 | 4 557 197 | 130 191 | 52 954 | 4 740 342 |
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 01.01.2026 | 2 052 | 13 322 | 32 690 | 48 064 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 301 | -3 677 | -110 | -3 486 |
| Overføringer til steg 2 | -246 | 3 389 | - | 3 143 |
| Overføringer til steg 3 | -5 | -82 | 4 593 | 4 506 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 188 | 139 | 4 833 | 5 160 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -254 | -2 769 | 10 464 | 7 441 |
| Konstaterte tap | - | - | - | |
| Endet eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -457 | -463 | 5 090 | 4 170 |
| Andre justeringer | 159 | 1 598 | -24 048 | -22 291 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet30.06.2026 | 1 737 | 11 457 | 33 513 | 46 709 |
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2026 | 1 128 283 | 538 966 | 80 091 | 1 747 340 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 192 428 | -191 225 | -1 203 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -127 131 | 127 131 | - | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -4 489 | -1 477 | 5 966 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 141 701 | 32 986 | -0 | 174 687 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -95 828 | -121 740 | -4 731 | -222 299 |
| Konstaterte tap | - | |||
| Brutto utlån bedriftsmarkedet30.06.2026 | 1 234 965 | 384 640 | 80 123 | 1 699 728 |
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 01.01.2026 | 253 | 1 144 | 371 | 1 768 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 96 | -193 | -8 | -104 |
| Overføringer til steg 2 | -83 | 892 | - | 809 |
| Overføringer til steg 3 | -0 | - | 1 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 370 | 647 | 3 | 1 020 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -65 | -105 | 0 | -170 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -37 | -176 | -0 | -213 |
| Andre justeringer | 16 | 2 | 33 | 51 |
| Nedskrivninger 30.06.2026 | 549 | 2 211 | 400 | 3 161 |
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2026 | 375 677 | 34 231 | 2 396 | 412 304 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 14 063 | -13 997 | -66 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -18 892 | 18 892 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -62 | 0 | 62 | - |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 165 811 | 1 385 | 0 | 167 197 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -149 582 | 14 854 | -9 634 | -144 362 |
| Brutto balanseførte engasjement 30.06.2026 | 387 015 | 55 366 | -7 242 | 435 139 |
| Individuelle nedskrivninger på utlån og garantier | 30.06.2026 | 30.06.2025 |
|---|---|---|
| Individuelle nedskrivninger ved begynnelsen av perioden | 39 624 | 15 681 |
| Økte individuelle nedskrivninger i perioden | 2 024 | 19 |
| Nye individuelle nedskrivninger i perioden | 835 | 6 139 |
| Tilbakeføring av individuelle nedskrivninger fra tidligere perioder | -1 665 | -2 118 |
| Konstaterte tap på lån som tidligere er nedskrevet | 0 | -2 564 |
| Individuelle nedskrivninger ved slutten av perioden | 40 819 | 17 156 |
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | -375 | -1 189 | -23 056 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | 52 | 104 | 27 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | 1 524 | 2 547 | -3 905 |
| Konstaterte tap i perioden, der det tidligere er | 0 | -2 901 | |
| foretatt nedskrivinger i steg 3 | - | -2 429 | |
| Konstaterte tap i perioden, der det ikke er | 0 | -25 | |
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | -591 | ||
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivinger | 0 | 0 | 192 |
| Tapskostnader i perioden | 1 200 | -1 464 | -29 763 |
Note 6 Kredittforringende engasjement
Mislighold over 90 dager
| 30.06.26 | 30.06.25 | 31.12.25 | |
|---|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 35 246 | 17 918 | 18 373 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 41 487 | 2 723 | 7 982 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -26 674 | -4 106 | -10 001 |
| Netto misligholdte engasjementer | 50 059 | 16 535 | 16 354 |
Andre kredittforringede
| 30.06.26 | 30.06.25 | 31.12.25 | |
|---|---|---|---|
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 23 796 | 23 102 | 27 641 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 39 736 | 31 341 | 70 873 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -14 144 | -13 050 | -29 623 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 49 388 | 41 393 | 68 892 |
Note 7 Fordeling av utlån
| 30.06.26 | 30.06.25 | 31.12.25 | |
|---|---|---|---|
| Landbruk | 645 252 | 622 286 | 667 331 |
| Industri | 46 298 | 41 850 | 44 704 |
| Elektrisitet, gass, damp, vann | 5 864 | 10 607 | 4 513 |
| Bygg, anlegg | 198 381 | 196 584 | 218 181 |
| Varehandel | 83 538 | 100 161 | 90 604 |
| Transport | 33 231 | 29 942 | 35 940 |
| Eiendomsdrift etc | 511 256 | 551 002 | 546 333 |
| Annen næring | 175 908 | 120 006 | 139 735 |
| Sum næring | 1 699 728 | 1 672 437 | 1 747 341 |
| Personkunder | 4 740 342 | 4 206 898 | 4 451 189 |
| Brutto utlån | 6 440 071 | 5 879 334 | 6 198 530 |
| Steg 1 nedskrivninger | -2 343 | -2 839 | -2 736 |
| Steg 2 nedskrivninger | -11 975 | -8 231 | -14 560 |
| Steg 3 nedskrivninger | -40 419 | -16 791 | -39 252 |
| Netto utlån til kunder | 6 385 334 | 5 851 473 | 6 141 981 |
| Utlån formidlet til Verd Boligkreditt AS | 982 159 | 687 250 | 941 094 |
| Utlån formidlet til Eika Boligkreditt AS | 106 469 | 166 150 | 126 632 |
| Totale utlån inkl. porteføljen i VBK/EBK | 7 473 962 | 6 704 873 | 7 209 708 |
Note 8 Segmentinformasjon
Tolga-Os Sparebank utarbeider p.t. ikke egne segmentregnskap for privat- og bedriftsmarked (PM/BM).
Utlån til kunder og innskudd fra kunder følges imidlertid opp på segmentene PM/BM.
| 1. kvartal 2026 | 1. kvartal 2025 | 2025 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BALANSE | PM | BM | Total | PM | BM | Total | PM | BM | Total |
| Utlån og fordringer på kunder | 4 740 173 | 1 699 728 | 6 439 901 | 4 206 898 | 1 672 437 | 5 879 334 | 4 451 189 | 1 747 341 | 6 198 530 |
| Innskudd fra kunder | 3 706 254 | 1 773 409 | 5 479 663 | 3 619 433 | 1 547 718 | 5 167 151 | 3 580 872 | 1 574 963 | 5 155 834 |
Note 9 Verdipapirer
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelses nivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
- I nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
- I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
- Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdivureringen blir vurdert opp imot siste kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
| 30.06.2026 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | - | 626 496 | - | 626 496 |
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 3 391 | 238 271 | - | 241 662 |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | - | - | 11 824 | 11 824 |
| Sum | 3 391 | 864 767 | 11 824 | 879 982 |
| Avstemming av engringer i nivå 3 | Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Virkelig verdi over resultat |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 15 192 | - |
| Realisert gevinst/tap | 11 | - |
| Urealisert gevinst/tap ført mot resultatet | - | - |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (305) | - |
| Investering | 28 | - |
| Salg | (3 103) | - |
| Utgående balanse | 11 824 | - |
| 30.06.2025 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 595 789 | - | 595 789 | |
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 181 256 | - | 181 256 | |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | - | 25 272 | 25 272 | |
| Sum | - | 777 045 | 25 272 | 802 317 |
| Avstemming av endringer i nivå 3 | Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Virkelig verdi over resultat |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 28 567 | - |
| Realisert gevinst/tap | - | - |
| Urealisert gevinst/tap ført mot resultatet | - | - |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | 417 | - |
| Investering | - | - |
| Salg | (3 712) | - |
| Utgående balanse | 25 272 | - |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Bokført verdi | Rente- | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | vilkår |
| Sertifikat- og obligasjonslån | |||||||
| NO0011108938 | 24.09.2021 | 24.09.2025 | - | - | 150 142 | - | 3 mnd. NIBOR + 0,50 bp |
| NO0012837089 | 09.02.2023 | 09.02.2026 | - | - | 100 820 | 40 314 | 3 mnd. NIBOR + 1,10 bp |
| NO0013094953 | 07.12.2023 | 07.12.2026 | 100 000 | 100 347 | 100 380 | 100 351 | 3 mnd. NIBOR + 1,06 bp |
| NO0013220939 | 03.05.2024 | 03.05.2027 | 100 000 | 100 836 | 100 856 | 100 815 | 3 mnd. NIBOR + 0,72 bp |
| NO0013330613 | 11.09.2024 | 11.09.2028 | 150 000 | 150 405 | 100 303 | 150 417 | 3 mnd. NIBOR + 0,82 bp |
| NO0013383356 | 28.10.2024 | 28.10.2027 | 100 000 | 100 891 | 100 927 | 100 874 | 3 mnd. NIBOR + 0,63 bp |
| NO0013427252 | 11.12.2024 | 11.12.2029 | 150 000 | 150 418 | 150 468 | 150 431 | 3 mnd. NIBOR + 0,99 bp |
| No0013629675 | 14.08.2025 | 14.02.2029 | 150 000 | 151 052 | - | 150 852 | 3 mnd. NIBOR + 0,60 bp |
| NO0013634451 | 20.08.2025 | 20.08.2030 | 150 000 | 150 914 | - | 150 879 | 3 mnd. NIBOR + 0,80 bp |
| NO0013708461 | 11.12.2025 | 11.02.2030 | 150 000 | 151 075 | - | 150 408 | 3 mnd. NIBOR + 0,66 bp |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 1 050 000 | 1 055 937 | 803 896 | 1 095 339 | |||
| Bokført verdi | Rente- | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | vilkår |
| Ansvarlig lånekapital | |||||||
| NO0012440991 | 11.02.2022 | 11.02.2032 | 40 000 | 40 356 | 40 361 | 40 347 | 3 mnd. NIBOR + 1,90 bp |
| NO0013754556 | 04.06.2026 | 04.12.2036 | 50 000 | 50 175 | 0 | 0 | 3 mnd. NIBOR + 1,45 bp |
| Sum ansvarlig lånekapital | 90 531 | 40 361 | 40 347 |
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 01.04.2026 | Emitert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 30.06.2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 1 055 504 | - | - | 433 | 1 055 937 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 1 055 504 | - | - | 1 026 | 1 055 937 |
| Ansvarlige lån | 40 322 | 50 000 | - | 209 | 90 531 |
| Sum ansvarlig lån og fondsobligasjoner | 40 322 | 50 000 | - | 209 | 90 531 |
Egenkapitalbevis
Bankens egenkapitalbevis er alle ført i en - 1 - klasse og utgjør per 30.06.2026 40 mill delt på 400 000 egenkapitalbevis pålydende 100 kroner.
Eierandelsbrøk
Eierandelsbrøk for 2026, se tabell, er utregnet med utgangspunkt i eierandelsbrøk for 2025, justert for utbetalinger gjennom 2026.
| Eierandelsbrøk, morbank | ||
|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | 01.01.2026 | 01.01.2025 |
| Egenkapitalbevis | 40 000 | 40 000 |
| Overkursfond | - | - |
| Utjevningsfond | 14 541 | 14 224 |
| Sum eierandelskapital (A) | 54 541 | 54 224 |
| Sparebankens fond | 745 780 | 695 459 |
| Gavefond | - | - |
| Grunnfondskapital (B) | 745 780 | 695 459 |
| Fond for urealiserte gevinster | 17 968 | 12 086 |
| Fond for vurderingsforskjeller | 0 | 0 |
| Fondsobligasjon | 25 000 | 25 000 |
| Avsatt utbytte, gaver og konsernbidrag | 6 300 | 5 500 |
| Udisponert resultat | - | - |
| Sum egenkapital | 849 589 | 792 269 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 6,81 % | 7,23 % |
| Utbytte | ||
| Utbetalt utbytte per egenkapitalbevis (i hele kr.) | 9,50 | |
| Samlet utbytte (i hele tusen) | 3 800 |
De 20 største egenkapitalbeviseiere:
| 30.06.2026 | |||
|---|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel | |
| A/L Nord-Østerdal Kraftlag | 40 200 | 10,05 % | |
| PJG AS | 33 000 | 8,25 % | |
| Felix Holding AS | 31 600 | 7,90 % | |
| Sund og Langen Holding AS | 13 500 | 3,38 % | |
| Os Kommune | 9 600 | 2,40 % | |
| Tolga Kommune | 9 600 | 2,40 % | |
| Oddvar Austbø | 8 400 | 2,10 % | |
| Johan Steen | 7 200 | 1,80 % | |
| Os Trekultur AS | 6 900 | 1,73 % | |
| Kjell Roar Nesset dødsbo | 6 900 | 1,73 % | |
| Signy Haugen | 6 900 | 1,73 % | |
| Nils Otto Enger | 6 900 | 1,73 % | |
| Lars Ivar Eide | 6 900 | 1,73 % | |
| Berit Vangen-Jordet Stubsjøen | 6 900 | 1,73 % | |
| Anne Helga Bjerkeseth Øian | 6 600 | 1,65 % | |
| Ingar Eide | 6 500 | 1,63 % | |
| RørosBanken | 6 500 | 1,63 % | |
| Stein Arne Storstrøm | 5 500 | 1,38 % | |
| Kikamo AS | 5 400 | 1,35 % | |
| Steinar Frorud Graveservice AS | 5 000 | 1,25 % | |
| Arne Sund | 5000 | 1,25 % | |
| Sum 20 største | 235 000 | 58,75 % | |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 165 000 | 41,25 % | |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 400 000 | 100,00 % | |
| Antall bevis: | 400 000 |
| 30.06.2025 | |||
|---|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel | |
| A/L Nord-Østerdal Kraftlag | 40 200 | 10,05 % | |
| PJG AS | 33 000 | 8,25 % | |
| Felix Holding AS | 31 600 | 7,90 % | |
| Sund og Langen Holding AS | 13 500 | 3,38 % | |
| Os Kommune | 9 600 | 2,40 % | |
| Tolga Kommune | 9 600 | 2,40 % | |
| Oddvar Austbø | 8 400 | 2,10 % | |
| Johan Steen | 7 200 | 1,80 % | |
| Os Trekultur AS | 6 900 | 1,73 % | |
| Kjell Roar Nesset | 6 900 | 1,73 % | |
| Signy Haugen | 6 900 | 1,73 % | |
| Nils Otto Enger | 6 900 | 1,73 % | |
| Lars Ivar Eide | 6 900 | 1,73 % | |
| Berit Vangen-Jordet Stubsjøen | 6 900 | 1,73 % | |
| Anne Helga Bjerkeseth Øian | 6 600 | 1,65 % | |
| Davide Bugelli | 6 500 | 1,63 % | |
| Ingar Eide | 6 500 | 1,63 % | |
| RørosBanken | 6 500 | 1,63 % | |
| Stein Arne Storstrøm | 5 500 | 1,38 % | |
| Kikamo AS | 5 400 | 1,35 % | |
| Sum 20 største | 231 500 | 57,88 % | |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 168 500 | 42,13 % | |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 400 000 | 100,00 % | |
| Antall bevis: | 400 000 |
Note 11 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke forekommet hendinger etter utløpet av perioden som medfører justeringer av, eller tilleggsopplysninger i regnskapet eller i noter til regnskapet.

